بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

با +DJI Osmo ، بیشتر از قبل به سـوژه خود نزدیک شـوید؛ دوربـیـن +Osmo ، اولین دوربـین ورزشی دارای لرزشـگیر با زوم اپتیکال ۳٫۵ برابری و زوم ۲ برابری دیجیتال، از محصولات جدید شرکت DJI بوده و قابلیت فیلمبرداری با کیفیت UHD 4K, DCI 4K و Full HD را داراسـت. اسـمو پلاس به شما کمک می کند ثبت گذر زمان (Time Lapse) آسان‌تری از همیشه داشته باشید. کافی است منطقه ای را که می خواهید حرکت دوربـیـن را شروع و پایان دهید، علامت زده و با ضربه زدن بر روی «شروع»، زمان بندی های حرکتی فوق العاده ای را بدون تجهیزات تخصصی اضافی ایجاد کنید.

+Osmo بر پایه تکنولوژی پیشرفته لرزشگیر Osmo معرفی شده است تا دوربـیـن را بدون توجه به نحوه حرکت آن در حالت فیلمبـرداری و عکاسی حفظ کند و این ثبات در حالات فیلمبرداری و عکاسی، پا‌برجاست. این دوربـیـن به کمک سـیستم لرزشـگیر خود، امکان ثبت عکـس هایی با نوردهی طولانـی به همراه حفظ شفافیت و وضوح مطلق، حتی بدون سه پایه را فراهم می‌کند.

بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

بررسی فنی DJI Osmo Handheld Gimbal with 4k Zoom Action Camera

دنیای فیلم و دوربـیـن های فیلمبرداری، بسیار وسیع و گسترده است و امروزه دوربـیـن‌های فراوانی با کاربری‌های مختلف ساخته شده است. در حقیقت، نیازمندی‌های صنعت فیلم و سینما و کاربران عادی، سـازندگان را به ساخت دوربـیـن های مختلف در ابعاد و کاربری‌های گوناگون وادار کرده است. نسل جدید دوربـیـن ها که به عنوان اکشن کمرا از آن ها یاد می شود، دوربـیـن هایی هستند که برای فیلمبرداری در حال حرکت یا هنگام انجام یک فعالیت، طراحی و ساخته شده اند. این دوربـیـن ها علاوه بر آنکه در صنعت سینما پرکاربرد هستند، در ورزش و میان ورزشکاران نیز طرفداران بسیاری دارند. ابعاد این دوربـیـن ها معمولا کوچک است و امکان اتصال به لباس یا تجهیزات را دارا هستند.

امروز قصد داریم یکی از اکشن کمرا‌های جدید شرکت DJI را به شما معرفی کنیم. محصولی که اخیرا با نام +DJI OSMO به بازار عرضه شده است، در حقیقت ترکیـبی از اکشـن کمرا و گیمـبال دستی است؛ به این صورت که یک دوربـیـن روی یک لرزشگیر دستی نصب شده است. شرکت DJI مدتی بعد از معرفی و عرضه گیمبال‌های Osmo ، Osmo Pro و Osmo RAW که با موفقیت زیادی رو به رو شدند، این محصول جدید را با عنوان +Osmo معرفی کرده است. این دوربـیـن قابلیت های فراوانی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

طراحی و بدنه دوربـیـن

بهتر است در ابتدا آشنایی کاملتری با ساختار فیـزیکی این دوربـیـن پیدا کنیـد. دوربـیـن +Osmo در حقیقت ترکیبی است از دوربـیـن با کیفیت Zenmuse X3 ZOOM  و یک گیمبال مدل OSMO به همراه یک دستگیره (گریپ) قابل جدا شــدن. وزن و ابعاد کم این گیمبال، علاوه بر آسان تر کردن استفاده از آن، به شما این امکان را می دهد که تا حد دلخواه +OSMO را به سوژه نزدیک کنید و از زوایای مخـتلف به فیلـمبرداری بپردازید.

حسگر دوربـیـن

حسـگر به کار رفته در این دوربــیـن، یک حسگر از نوع CMOS با ابعاد ۱/۲٫۳ اینچ اسـت. دقت این حـسگر حدود ۱۲ مگاپیکـسل (به طور دقیق ۱۲٫۷۶ مگاپیکسـل، دقت موثر ۱۲٫۴ مگاپیکسل) اسـت. هرچند که سنسور این دوربـیـن نـسبت به دوربـیـن های پیـشرفته امروزی از ابعاد کوچـک تر و دقت کمتری برخوردار است اما شرکت DJI حداکثر سخت افزار قابل اسـتفاده را در این دوربـیـن به کار گرفته اسـت.

بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

قابلیت های فیلمبرداری

می رسیم به اصلی ترین ویژگی محصول +DJI osmo ، یعنی قابلیـت فیلمبرداری. شرکت DJI از یک دوربـیـن زوم مدل Zenmuse X3 در این محصول استفاده کرده است که امکان زوم اپتیکال ۳٫۵ برابری را داراست. این دوربـیــن می تواند با کیفیت فوق العاده ۴K به ضبط تصاویر شما بپردازد. حداکثر رزولوشون تصویربرداری در کیفیت ۴K در این دوربـیـن ۲۱۶۰*۴۰۹۶ و حداکثر سـرعت ضبط آن ۳۰ فریم بر ثانیه است.

همچنین این دوربـیـن می تواند با کیفیت ۲٫۷K (حداکثر سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه) و با کیفیت Full HD (حداکثر سرعت ۱۰۰ فریم بر ثانیه) نیز به تصویربرداری بپردازد که در این کیفیت از قابلیت ضبط حرکت آهسته یا slow motion برخوردار است. لازم به ذکر است که این دوربـیــن می تواند با حداکثر رزولوشـن ۱۲ مگاپیکسل (۴۰۰۰*۳۰۰۰) نیز عکسبرداری کند.

لنز دوربـیـن و امکانات سخت افزاری

یکی از اجزای اصلی هر دوربـیـنـی لنز آن می باـشد. شرکت DJI یک لنز زوم با محدـوده فاصله کانونی ۷۷–۲۲ میلی‌متر را در دوربـیـن +Osmo به کار برده است. حداکثر گشودگی دیافراگم این دوربــیـن نیز به ۲٫۸/F می رسد. دامنه حـساسیت یا ISO این دوربـیـن در حالـت عکسبرداری ۱۶۰۰-۱۰۰ و در حالت فیلمبرداری ۳۲۰۰–۱۰۰ است.

بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

سیستم لرزشگیر و قابلیت های آن

لرزش‌های خسته کننده ای که به صورت طبیـعی در هنگام ثبت تصاویر ایجاد می شـود، سبب افت کیفیـت تصاویر نهایی می شوند. سـیستم لرزشگیر ۳ محوره به کار رفته در دوربــیـن با خنثـی کردن این لرزش ها، تصـاویری حرفه ای برای شمـا خلق می کند و اهمیت این موضوع سبب افزایـش محبوبیت این محصول حتی در میان فیلمـبرداران سیـنمایی حرفه ای شـده است.

بر روی دسته این محصول، دکمه هایی برای کنترل تنظیـمات اولیه دوربـیـن قرار داده شـده است و می توانـید به وسیله آن ها دوربـیـن را به صورت دستی pan  و tilt کنید. این اعمال و بالا و پایین چرخاندن دوربـیـن، به وسیله یکی جویستیک که بر روی دسـته نصب شده است انجام می شود. موتور لرزشگیر تعبیه شده در این محصول، علاوه بر خنثی کردن لرزش‌ها در سه مـحور، توانایی چرخاندن دوربـیــن در جهات مختلف را نیز داراست. لذا می توان گفت که حرکت های دست شما، باعث چرخش دوربـیـن نمی شود و دوربـیــن تنها توسط دکمه های چهار جهته روی دسته به اطراف چرخانده می شود.

این موتور می تواند دوربـیـن را در جهت افقی یا Panning تا ۳۲۰± درجه، در جهت بالا و پایین یا Tilt، تا ۳۵ درجه رو به پایین و ۱۳۵ درجه رو به بالا بچرخاند. حداکثر سرعت چرخش دوربـیـن نیز ۱۲۰ درجه بر ثانیه اسـت. همچنین با توجه به اینکه خود دوربـیـن دارای گیمبال است و می تواند اثر لرزش های دست را خنثی کند، می توانید یک تصویر پانورامای بسیـار زیبا ثبت کنید. کافی اسـت که دوربـیـن را بالا گرفته و و دکمه عکاسی را فشار دهید. دوربـیـن شروع به چرخش می کند و تصاویر را پشت سر هم ثبت می کند که نتیجه آن می شـود یک پانـورامای حرفه ای!

قابلیت جالب دیـگری که در محصول +Osmo قرار داده شـده است، قابلیت ضبط ویدیو های تایم لپـس متحرک یا Motion TimeLaps است. در ثبت تایم لپس، دوربـیـن روی دست یا سه پایه از یک صحنه عکـس های متوالی با فواصل زمـانی معین می گیرد و سپـس این عکس ها را با هم ترکیب می کند و آن ها را به یک ویدئوی جذاب تبدیل می کند و در دوربـیـن +Osmo به سبب وجود قابلیت Motion TimeLaps می توانید تایم لپس‌هایی با تغییر زاویه دوربـیـن تهـیه کنید.

بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

ذخیره سازی

دوربـیـن +Osmo از کارت حافظه نوع microSD پشتیبانی می کند. حداکثر ظرفیت این کارت حافظه ها می تواند تا ۶۴ گیگابایت در فرمت های FAT32 یا exFAT باشد.

میکروفون

امکانات جذاب دوربـیـن تنها منحصر به قابلیت های فیلـمبرداری نیسـت. دوربـیـن نصب شده در این محصول به شما این امکان را می دهد تا صدایی شفاف و واضح را با فرمت ۴۸KHz; AAC بر روی فیلمهای خود ضبط کنـید. همچنین اگر چه میکروفن داخلی دوربـیـن صدا های مورد نظر شما را با کیفیت مناسبی ضبط می کند اما در صورت تمایل به اسـتفاده از میکروفن خارجی می توانید از پورت ۳٫۵ میلی متری این دستگاه برای اتصال میکروفن خارجی استفاده کنید.

باتری

این مشخصه، از مشخصه های مهم دسـتگاه های قابل حمل به شمار می آید. باتری ۱۲۲۵ میلی‌آمپر ساعتی این دوربـیـن می تواند تا حد زیادی نیاز شما را مرتفع کند. اما چنانچه به مدت زمان بیشـتری برای کار با دسـتگاه نیاز داشـتید، جالب اسـت بدانید که باتری +Osmo قابل تعویض است و می توان در کنار باتری آن از یک باتری یدکی نیز استفاده کرد.

سایر قابلیت ها

قابلیت wifi امروزه به یک قابلیت ارتباطی فراگیر تبدیل شده است، به طوری که کمتر وسیله دیجیـتالی را می بیـنید که در آن Wifi تعبیه نشده باشد. +Osmo نیز از این قاعده مستثنی نیست و قابلیت Wifi قرار داده شده در آن به شما این امکان را می دهد تا در صورتی که تمایلی به کنترل این گیمبال با دست و استفاده از دکمه ها ندارید، با اتصال آن به تلفن همـراه هوشمند خود از طریق فناوری Wifi ، دوربـیـن را از راه دور کنترل کنید. wifi این دوربـیـن بردی حدود ۲۵ متر دارد.

همچنین می توانید به وسیله یک پایه نگه دارنده، تلفن هـمراه خود را به طور مسـتقیم بر روی دستـه دوربـیـن نصب کنید تا با تبدیل آن به یک نمایشگر، به راحتی فیلم‌هـای در حال ضبط را کادربنـدی و مشـاهده کنید و در زمان دلخواه آن را از پایه جدا کنیـد. بر روی دسته این گیمبال نیز دکمه ضبط و دکمه تغییر وضـعیت فیلمبرداری و عکسبرداری قرار داده شده است. می توانید به کمک برنامه DIJ GO که به همراه این دوربـیـن ارائه می شـود، امکانات کنتـرلی پایه را مدیریت کنید و امکانات پیـشرفته تری را نیز در اختیار داشـته باشید.

بررسی دوربین ورزشی (DJI Osmo Handheld Gimbal (4k

 

اقلام همراه

اقلامی که شرکت DJI در بسـته بندی +Osmo قرار داده است عبارتند از: دوربـیـن Zenmuse X3 ZOOM ، گیره تلفن همراه، باطری هوشمند، شارژر باطری هوشمند، کیس، میکـروفون، کارت حافظـه میکرو microSDHC با ظرفیـت‌ ۱۶ گیـگابایـت و بند مچـی