برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

 

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

اولین قرار دیدار برای همه ما استرس به همراه دارد خواه این قرار کاری باشد یا قرار دوستی و آشنایی. وقتی که ما دچار استرس می شویم به ناخودآگاه در رفتار و گفتارمان تاثیر میگذارد. ممکن است این بروز استرس برایمان اصلا خوب نباشد زیرا خبر از عدم وجود اعتماد به نفس و خیلی کمبود های دیگری در درون ما را به فرد مقابل مان القا کند. حتی ممکن است حرفی بزنیم که خوشایند نباشد و یا رفتاری از ما سر بزند که اصلا شایسته برخورد اول نباشد.

این گونه هنجارها باعث می شود که در فرد ذهنیتی از ما شکل بگیرد که حتی با گذشت زمان هم از خاطرشان پاک نشود. پس باید چه کار کرد. ما را دنبال کنید تا بگوییم در این مواقع چطور در اولین دیدارمان جذاب باشیم.

1- لبخند بزنید

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

وقتی زمان ایجاد تاثیر اولیه برسد حالت صورت شما بسیار مهم خواهد بود. لبخند زدن در شروع این لیست به خاطر یک دلیل خوب بوده. در نظرسنجی‌ها در حدود 50 درصد از افراد احساس کرده‌اند که لبخند زدن به یادماندنی‌ترین ویژگی در اولین ملاقات با هر کسی است.
 لبخندزدن مهم است، با این حال نمی‌خواهید یک پوزخنده مسخره روی صورت‌تان نقش ببندد. اگر بیش از حد لبخند بزنید، شبیه کسی خواهید شد که می‌خواهد ناآرامی‌اش را بپوشاند. یا ممکن است به عنوان یک فرد از خودراضی به نظر برسد. حتی یک پوزخند کوچک هم می‌تواند اثرات زیادی داشته باشد.

2- به طور صحیح دست بدهید

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

دست دادن به عنوان یک نشانه‌ی حرفه‌ای از ادب و احترام در سطح جهان پذیرفته شده است. دست دادن صحیح می‌تواند باعث انتقال اعتماد بنفس به شخص مقابل شود. ممکن است از این مورد تعجب کنید، امّا دست دادن هنر ظریفی است.  وقتی با افرادی که اعتماد داشته و سالهاست می‌شناسید ملاقات می‌کنید، از آنها بخواهید احساس‌شان را بعد از دست دادن با شما بازگو کرده و بگویند این احساس چه ارتباطی با دیگر تجربیاتشان دارد.

3- معارفه کلامی داشته باشید

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

شما خواهان این هستید که هفت ثانیه‌ی اولی که با کسی ملاقات می‌کنید مفید باشد، پس بهتر است به هنگام ملاقات یک معارفه کلامی داشته باشید.
حتی جمله‌ی ساده‌ای مثل “از دیدار با شما خرسندم” بعد از احوالپرسی با طرف مقابل، می‌تواند تنش را کاهش داده و مانع از گفتن سخن نامربوط توسط شما شود. اگر به سختی تلاش می‌کنید اسم طرف مقابل را به یاد بیاورید، معارفه این فرصت را به شما می‌دهد تا اسم طرف مقابل را به خاطر بیاورید. لازم نیست خیلی پیچیده باشد، وقتی طرف مقابل می‌گوید:”سلام، من فاطمه هستم”، در پاسخ به او در عوض گفتن “سلام، من هم علی هستم” بگویید “از دیدار شما خرسندم، فاطمه. من هم علی هستم”.

4- ارتباط چشمی برقرار کنید

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

با نگاه در چشمان کسی اعتماد به نفس و علاقه‌تان به گفته‌ی طرف مقابل را به او منتقل می‌کنید. در کشورهای غربی مثل آمریکا، ارتباط چشمی نشانه احترام به شخصی که ملاقات می‌کنید است. همچنین حس علاقه در  گفتگو را منتقل می‌کند؛ همچنین، نگاه بیش از اندازه به جای دیگر هم نشان از حواس‌پرتی شماست. مثل خیلی چیزهای دیگر، بهتر است بیش از اندازه آن را انجام ندهید، اگر هر از گاهی نگاهتان را قطع نکنید، ممکن است به نظر برسد به فرد مقابل خیره شده‌اید که تاثیر منفی خواهد داشت.

5- خودتان را قبل از گفت‌و‌گو آماده کنید

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

اگر معمولا در اولین ملاقات به‌قدری مضطرب می‌شوید که کف دست‌تان عرق می‌کند و دل‌تان می‌خواهد پا به فرار بگذارید، بهتر است از قبل چند سؤال آماده کنید تا با مطرح‌کردن آنها و به جریان‌افتادن گفت‌وگو بتوانید آرامش خود را به‌دست آورید و از شدت اضطراب خود بکاهید. البته نه اینکه یک فهرست بلندبالا بنویسید و سؤالات‌ را حین صحبت از روی برگه بخوانید، بلکه فقط کافی است سه سؤال جواب‌-‌باز (سؤالی که طرف مقابل را ملزم به انتخاب از میان جواب‌‌های مشخص شده نکند) یا تأمل‌برانگیز در ذهن‌تان آماده داشته باشید تا بتوانید در ادامه‌ گفت‌وگوی راحت و بدون استرسی باشید.

از سؤالات خیلی تهاجمی یا شخصی بپرهیزید و در‌عوض در جست‌وجوی سؤالات عمیق‌تری باشید که طرف مقابل وادار شود به جواب‌شان فکر کند. یک گفت‌وگوی پربار و معنی‌دار باعث خواهد شد که دیگران بتوانند ارتباط مؤثرتری با شما برقرار کنند و درنتیجه تصویر بهتری از شما در ذهن‌شان باقی بماند.

6- از خودتان تعریف کن

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

لطف می‌کنید حداقل در اولین دیدار فروتنی را کنار بگذارید؟ در اولین دیدار در مورد خود حرف‌های مثبت بزنید و از خودتان تعریف کنید. قرار نیست کسی را گول بزنید. نه. فقط ویژگی‌هایی مثبتی را که واقعا دارید، بدون خجالت بگویید. همین.

انتقال اطلاعات درباره خودتان بهتر از متواضع بودن است. با این کار نشان می‌دهید خودتان را به خوبی می‌شناسید. برای اینکه در اولین دیدار بهترین تاثیر را بگذارید، تا جاییکه برای شنونده قابل قبول است راجع به خودتان حرف‌های مثبت بزنید. بویژه در ابتدای مکالمه. این کار باعث می‌شود با این جملات در ذهن شخص مقابل شکل بگیرید.

7- تیپ ظاهری شیک و متناسب داشته باشید

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

با نشاط و شاداب باشید و برای اولین قرار ملاقات ، لباس مناسب بپوشید.حتی اگر برای صرف یک شام معمولی بیرون می روید، لباس زیبا بپوشید. از پوشیدن لباس های اسپرت خودداری کنید. موها و ناخن های خود را آراسته کنید. از لباسی استفاده کنید که متناسب با هیکل شما باشد و خیلی کوتاه یا تنگ نباشد. نباید بی ارزش و دست یافتنی به نظر برسید.اگر لباس های شما در هنگام ملاقات راحت نباشد نخواهید توانست بر طرف مقابل و بر گفتگویی که دارید متمرکز شوید. سعی کنید از شلوارهای جین خیلی تنگ استفاده نکنید.

8- تلفن همراه تان را خاموش یا در حالت سکوت بگذارید.

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

برای اولین دیدارم باید چطور باشم؟

شما مي‌خواهيد كه طرف مقابلتان در اولین قرارتان دائما مشغول چك كردن تلفن همراهش باشد يا پيامك بزند و دائما با تلفن صحبت كند؟ اگر از اين رفتار خوش‌تان نمي‌آيد خودتان چنين رفتاري را انجام ندهيد. دكتر دايان گاتمن، روانشناس و متخصص علوم رفتاري در دانشگاه پنسيلوانيا مي‌گويد: «شايد هميشه اين عادت را داشته باشيد كه تلفن همراه‌تان را در نزديك‌ترين جا با خودتان نگه داريد و دائما پيامك‌ها، اي‌ميل‌ها يا تماس‌هاي‌تان را چك كنيد اما براي اولين قرار  چنين كاري بدترين كار است. خيلي راحت قبل از ورود به محل قرار، تلفن همراه‌تان را خاموش كنيد. مطمئن باشيد يك ساعت خاموش بودن تلفن همراه ضرر جبران‌ناپذيري به شما نخواهد زد.

مطلب پیشنهادی

راه رسیدن به آرامش چیست ؟

راه رسیدن به آرامش چیست ؟ همه ما در طول زندگی به دنبـال پیدا کردن …