بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟, مجله اینترنتی چارگوشه

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟

همیشه به ما می گویند که از خوردن غذاهای پر چــرب احتناب کنید و سعی کنید از غذاهای بدون چــربی یا با چــربی خیلی کم استفاده کنید. اما بــدن انسان به چــربی هم نیاز دارد همانند سایر مواد غذایی، پروتئین، ویتامین و کلسیم. بنابراین باید چگونه چــربی مورد نیاز بــدن را تامین کرد و یا اصلا چه نوع چــربی را استفاده کرد تا کمتر به بــدن آسیب برساند؟ آیا همچین چــربی وجود دارد؟ با مجله چارگوشه همراه باشید تا بیشتر در این باره بدانید.

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟, مجله اینترنتی چارگوشه

امگا ۳ و ۶ اسید چرب های مورد نیاز برای بردن

اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ و امــگا ۶ از انواع روغن‌های اشباع‌نشده هستند که مصرف آنها برای حفظ سلامتی بــدن لازم است و باید از طریق برنامه غذایی روزانه دریافت شود.

تعادل و توازن

بــدن نیاز به مصرف متعادل و متوازن این دو نوع اسـیـد چــرب دارد و در واقع نسبت ۴ (امــگا ۶) به ۱ (امــگا ۳) میزانی است که سالیان سال، برای حفظ سلامت توصیه شده است، اما تحقیقات تغذیه‌ای جدید و گسترده ثابت کرده که شاید میزان ۱:۱ درست‌تر باشد.

آمارهای تغذیه‌ای در آمریکا نشان می‌دهد که میزان مصرف کنونی چیزی در حدود ۱۲:۱ تا ۲۵:۱ است. دلیل آن می‌تواند گران‌تر بودن منابع امــگا ۳ شامل ماهی‌ها و غذاهای دریایی یا تمایل کمتر به مصرف منابع باشد.

منابع امــگا ۳ چیست؟

میزان مصرف ۱:۱ توصیه متخصصانی است که بر روی روند پیری کار می‌کنند. اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ از بهترین منابع روغنی برای سلول‌های بــدن هستند که چون بــدن قادر به ساخت آن نیست، باید از منابع بیرونی دریافت شوند. این اسـیـدهای چــرب در ساخت گیرنده‌های سلولی، هورمون‌ها، تنظیم گردش خون و ژنتیک نقش دارند و اگر بخواهیم فواید مصرف اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ را برشمریم، موارد زیر را شامل می‌شود:

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟, مجله اینترنتی چارگوشه

قرص و روعن اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶

 • تأثیر در مقابل افسردگی و بیماری‌های خلقی شامل نگرانی و عصبی بودن. تحقیقی بر روی افسردگی، قابلیت جایگزینی اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ با داروهای افسردگی را تأیید کرده است.
 • بهبود بینایی به دلیل اینکه اسـیـدهای چــرب امــگا ۳، بخشی از ساختار رتینا در چشم هستند و تحقیقات نشان داده مصرف مناسب آنها با کاهش بیماری ماکولا دژنراسیون، عامل کوری در سنین بالا در ارتباط است.
 • کمک به حفظ سلامت و رشد مغزی در بارداری و سنین نوزادی
 • کاهش فاکتورهای خطرساز در رابطه با بیماری‌های قلبی و عروقی
 • کاهش نشانه های بیماری ADHD یا بیش فعالی در کودکان
 • کاهش احتمال ابتلا به متابولیک سندرم که خود به خود سبب افزایش احتمال ابتلا به به دیابت، مقاومت انسولین، سطح تریگلیسرید بالا و بیماری‌های قلبی می‌شود.
 • کاهش التهاب در بــدن که می‌تواند شامل التهاب در پی عفونت حاد یا التهابات طولانی مدت و مزمن به وجود آید. مصرف اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ در تحقیقات متعدد فوایدی را در مقابله با ایکوزانوییدهای التهابی و سایتوکین‌ها که عوامل ایجاد التهاب هستند، نشان داده‌اند.
 • مقابله با بیماری‌های اتوایمیون یا نقص ایمنی در بــدن؛ بیماری‌هایی از جمله ام اس، دیابت نوع اول، لوپوس، زخم معده، آرتریت روماتوئید، بیماری کرون و پسوریازیس از دسته بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بــدن هستند که با مصرف کافی اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ قابل پیشگیری هستند.

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟, مجله اینترنتی چارگوشه

امگا ۳ و امگا ۶ و امگا ۹ از اسید چرب های مفید و مورد نیاز بدن است.

 • مقابله با بیماری‌های تحلیل‌برنده سالمندی از جمله آلزایمر
 • پیشگیری و بهبود اختلالات رفتاری از جمله شیزوفرینیا، اختلال دو قطبی، اختلال مود و رفتار خشونت‌آمیز
 • پیشگیری و بهبود بیماری کبد چــرب غیرالکلی که تعداد زیادی از افراد چاق با شیوه زندگی ماشینی به آن دچار می‌شوند.
 • بهبود سلامت پوست از طریق تنظیم ترشح روغن در سطح پوست و افزایش آبرسانی، جلوگیری از ضخیم شدن فولیکول مو که با تظاهرات جلدی قرمز در ناحیه بازو مشخص می‌شود، پشگیری از چروک، پیشگیری از آکنه

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟, مجله اینترنتی چارگوشه

مواد غذایی که داری امگا ۳ و امگا ۶ هستند.

انواع اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ کدامند؟

منابع بی‌نظیر اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ حیوانی که ایکوزا پنتانوییک اسـیـد و دوکوزاهگزانوییک اسـیـد را دارا هستند، شامل ماهی‌های آزاد آب‌های سرد نظیر سالمون، گوشت گاو، ساردین، روغن جگر ماهی و مکمل‌های حاوی این ترکیبات روغنی است. دسترسی زیستی به این نوع از اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ بالاست.

نوع بعدی اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ گــیــاهی شامل آلفالینولییک اسـیـد است که چون دسترسی زیستی به اندازه انواع حیوانی ندارد در بــدن تبدیل به دوکوزاهگزانوییک اسـیـد می‌شود تا جذب تکامل‌یافته‌تر صورت بگیرد. تخم کتان، گردو، جلبک‌های ورقه‌ای، دانه سویا، روغن سویا، دانه‌های چیا، روغن تخم کتان و مغزه‌ها منابع مناسب اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ هستند و در ایجاد توازن می‌توانند تأثیرگذار باشند.

بدن ما به چه مقدار از امگا ۳ و امگا ۶ نیاز دارد؟, مجله اینترنتی چارگوشه

ماهی سرشار از امگا ۳ و امگا ۶ و امگا ۹ است.

ایجاد توازن مهم است

اسـیـدهای چــرب امــگا ۶ که در منابع گــیــاهی زیاد هستند در صورت عدم دریافت اسـیـدهای چــرب امــگا ۳ می‌توانند خود زمینه‌ساز التهاب باشند و ایجاد و حفظ توازن یاد شده از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامتی به شمار می‌آید.

اگر تمایل به مصرف منابعی که برشمردیم ندارید بهتر است از مکمل‌های حیوانی یا گــیــاهی موجود در بازار با توجه به سن، وزن، جثه، بیماری‌های زمینه و تمایلات رژیمی پس از مشاوره با متخصص تغذیه استفاده کنید.

 

مطلب پیشنهادی

فواید عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

فواید عرق نعنا

فواید عرق نعنا عرق نعناع یکی از بهترین و مفیدترین عرقیات گیاهی موجود در طبیعت …