بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و خطرات احتمالی آن

تمامی مادران ممکن اســـت دردوران بارداری خود با یکسری خطرات احتمالی رو به رو شوند, که می توانند با آگاهی و پیشگیری واقدامات لازم در راســـتای آن سلامت خود و جنین را حفظ کنند که این خطرات احتمالی که مادران با آنها مواجه می شوند عبارتند از:

 

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری دورانی حساس در زندگی بانوان

1- خونریزی بـارداری

خونریزی در بـارداری را نباید نادیده بگیرید. اگر در سه ماهه اول بـارداری خونریزی دارید، می تواند نشانه ای از خطر سقط جنین باشــد. در سه ماهه دوم مربوط به مشکلات جفت و یا زایمان زودرس اســت. البته وجود لکـه ای کوچـک بعد از برقراری رابطه جنسی به ویژه تا هفته هجدهم بـارداری نگران کننده نیست، اما در صورتی که بیش از این مقدار بود حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

2- ترشحات بـارداری

ترشح از واژن معمولا یا علامت پارگی زود هنگام غشا اســت و یا نشانه ای از مشکل در دهانۀ رحم. در هر مقطعی از بـارداری که هستید، در صورت مشاهده ترشحات مایع با پزشک خود تماس گرفته و موضوع را مطرح کنید.بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و خطرات احتمالی آن

دوران بارداری همواره پر چالش خواهد بود

3- انقباضات دوران بـارداری

ممکن اســت انقباضاتی در دوران بـارداری برای مادر اتفاق بیفتد. این انقباضات که حتی ممکن اســت در هفته ششم بـارداری صورت بگیرد کاملا طبیعی هستند و ناشی از پدیده ی برکستون هیکس (انقباضات کاذب) می باشند. این انقباضات معمولا به صورت خفیف و نامنظم بوده و خطری ایجاد نمی کنند. اما احســاس انقباض های مداوم به ویژه اگر بیشتر از شش بار در یک دقیقه باشــد نشانۀ زایمان زودرس اســت.

در صورت وجود این انقباضات، عوامل اســترس زا تهدیدات جدی تری محسوب می شوند. بنابراین مادران باید به دنبال راه هایی برای کاهش اســترس در دوران بـارداری باشند.

4- دردهای شکمی از مهم ترین خطرات دوران بـارداری

از خطرات مهمِ دوران بـارداری دردها و ناراحتی های شکمی اســت؛ اگر در ناحیه شکم، پهلو و سر دل خود احســاس گرفتگی مزمن و درد شــدید دارید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. دردهای مزمن می تواند زنگ خطری برای وارد شــدن به مرحله آغازین زایمان شما باشــد.

5- دمای بالای بدن

در صورتی که هیچ نشانه ای از سرما خوردگی و آنفولازا ندارید، اما حرارت بدنتان بیشتر از سی و هفت درجه اســت، با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که دمای بدنتان در دوران بـارداری به بالای سی و نه درجه سانتی گراد برسد، احتمال ابتلا به عفونت در شما بالا می رود. در این شرایط لازم اســت سریعا خانم های باردار به اورژانس و پزشک خود مراجعه کنند. همچنین تب بالای سی و نه درجه در مدت زمان طولانی ممکن اســت باعث آسیب به کودک شود. پزشک زنان و زایمان معمولا برای کاهش دمای بدن آنتی بیوتیک تجویز می کند. توصیه می شود در این شرایط اســتراحت مطلق داشته باشید‌. برای اطلاع بیشتر درباره سرماخوردگی در بـارداری کلیک کنید.

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و تغییرات بدنی

6- تهوع و اســتفراغ شــدید

اگر زیاد دچار تهوع در دوران بـارداری تان می شوید، باید عاملی که باعث بروز تهوع و اســتفراغ می شوند را پیدا کنید. در صورتی که علت تهوع خود را می دانید مثلا خوردن و یا بوییدن تخم مرغ عامل تهوع شما باشــد؛ تنها کافی اســت از تخم مرغ دوری کنید. اما اگر دچار اســتفراغ های شــدید می شوید، اما علت آن را نمی دانید حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اگر تهوع و اســتفراغ شــدید باشــد به گونه ای که نتوانید هیچ گونه مایعات و مواد غذایی را در معده خود نگه دارید، به مرور آب بدن شما کم شــده و خطرات جدی در پی خواهد داشت. بنابراین تهوع در بـارداری رانادیده نگیرید.

7- سردرد، تاری دید و سرگیجه‌ی شــدید

احســاس درد مزمن و مداوم در سر، تار شــدن دید و کاهش قدرت بینایی و سرگیجه شــدید از جمله نشانه های خطر در بـارداری هستند. در صورت داشتن چنین علائمی حتما مراقب باشید و با پزشک تماس بگیرید.

خطرات دیگر بـارداری

در صورت داشتن علائم زیر به صورت شــدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

_ ورم دستها، ساق پا، ران، صورت و یا تمام بدن در طول دوران بـارداری
_ آبریزش و یا خیس شــدن ناگهانی واژن (که نشان از پارگی کیسه آب مادر اســت)
_ افزایش شــدید و ناگهانی وزن (افزایش وزن یک کیلوگرم یا بیشتر در طول یک هفته می تواند خطرناک باشــد) برای اطلاع از میزان اضافه وزن در بـارداری کلیک کنید.
_ سوزش و درد هنگام دفع ادرار
_ کاهش یا عدم احســاس حرکات جنین پس از هفته بیستم بـارداری
_ تنگی نفس و تپش قلب شــدید
– عفونت، آبسه و دردهای شــدید دندان
– بیماری های زنان باردار مثل دیابت بـارداری و بیماری های مقاربتی

 

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و تغییرات سایز

در صورت خطر زایمان زودرس چه کنیم؟

بعد از تشخیص خطر زایمان زودرس بیشترین تاکید بر حفظ آرامش و اســتراحت خواهد بود. در صورت نیاز پزشکتان برای کاهش انقباضات دارو تجویز خواهد کرد. بنابراین برای سلامت خود و کودکتان از فعالیت هایی که ضروری نیستند صرف نظر کرده و با اســتفاده از روش های کاهش اســترس خود را از اضطراب دور کنید. تخلیه هیجانی و صحبت درباره افکار منفی می تواند باعث کاهش فشار موجود بر شما شود.

طاهره افتخار متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ اختلالات کف لگن از دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مهم‌ترین خطرات بـارداری در سن بالای ۴۰ سال اظهار کرد: از آن جایی که با بالا رفتن سن احتمال بروز بیماری‌هایی مانند فشارخون و دیابت افزایش پیدا می‌کند، احتمال بروز اختلالات کروموزومی و ناهنجاری‌های جنینی در نوزادانی که مادران آنها در سن بالا باردار می‌شوند، نیز بسیار بیشتر خواهد شــد؛ این بیماری‌ها با افزایش احتمال سقط و زایمان زودرس، مشکلات جدی را برای مادر و جنین به وجود خواهد آورد.

فشارخون مادر؛ تهدیدی بر سلامت جنین

وی افزود: فشار خون در زنان باردار باعث می‌شود رشــد داخل رحم جنین کم شــده و یا زایمان زودرس رخ دهد؛ همچنین اگر مادر به دیابت مبتلا باشــد احتمال تولد نوزاد ماکروزوم یا مرگ داخل رحمی افزایش خواهد یافت.

علامتهای بسیار مهم و خطرناک در طول بـارداری
– خونریزی یا لکه بینی
– ورم دستها و وصورت و یا تمام بدن
– به خاطر داشته باشید در اواخر بـارداری به دلیل بزرگ شــدن جنین حرکات او کاهش می یابد.
– آبریزش یا خیس شــدن ناگهانی
– افزایش وزن ناگهانی(یک کیلوگرم یا بیشتر در هفته)
– درد شکم و پهلوها و یا درد سر دل
– سوزش یا درد هنگام دفع ادرار
– عفونت، آبسه و درد شــدید دندان
– تب و لرز
– تنگی نفس و تپش قلب
– کاهش یا عدم احســاس حرکات جنین پس از هفته 20 بـارداری( 5 ماهگی)
– سردرد و تاری دید
– درد و ورم شــدید یکطرفه ساق پا و ران
– اســتفراغ شــدید ومداوم یا خونی

مواردی که در بالا به آنها اشاره شــد از خطراتی هستند که با این نشانه ها همراه می باشند و مشاهده هر کدام باید شما را از بروز خطری جدی هوشیار کند و اولین اقدام مراجعه به پزشک و یا ماما می باشــد. پس اول از همه هر گونه اســترس و نگرانی را از خود دور کنید و دوم اینکه از روشهایی که مادر و یا همسایه ها می گویند پرهیز کنید و فقط در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و خطرات احتمالی آن

بارداری و چالش های آن