انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

 

جلـوگیری از بارداری با روش های مختلف

جلـوگیری از بارداری دغدغه بسیاری از تازه عروس ها و خانم های جوان است،البته برای جلـوگیری از حاملگی راه های مختلفی وجود دارد. اما بااین وجود گاهی اوقات ممکن اسـت دقیق ترین روش ها باشکست مواجه شود. از روش های شایع و معمول جلـوگیری از بارداری مصرف قـرص ضدبارداری، به کار بردن کانـدوم و IUD هستند.

انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

قرص های جلوگیری از بارداری

پیـشگیری از بارداری ناخواسـته به صورت اورژانسی

روش اورژانسی به شیوه ای گویند که زوجین تا ۵ روز پس از تماس جنسی می توانند اقدام به اسـتفاده از آن جهت پیـشگیری از بارداری ناخواسـته نمایند. قـرص ضد بارداری تنسی یکی از قـرص های نام آور در این زمینه اسـت که می توانید با مصرف آن خیال خود را راحت کنید، این قـرص برای نخستین بار در شرکت Atipharmed تولید و به بازار عرضه گردیده اسـت.

انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

قرص اورژانسی

قـرص پیـشگیری از بارداری ناخواسته یک روش هورمونی ایده آل

اسـتفاده از قـرص ضد بارداری یکی از شیوه های هورمونی پیـشگیری از بارداری ناخواسـته اسـت که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اسـت. در ادامه میتوانیم به نکاتی در خصوص اسـتفاده از این قـرص ها اشاره نماییم، با توجه به این نکات قـرص ها عملکرد بهتری در خصوص پیـشگیری از بارداری ناخواسـته خواهند داشت:

  • اگر در دوراه مصرف قـرص ضدبارداری از آنتی بیوتیک اسـتفاده  کنید، میزان تاثیر گذاری آن را کاهش خواهید داد.
  • از مزایای دیگر این قـرص ها میتوان به مواردی چون: ایجاد نظم در عادات ماهانه، تاثیرات حفاظتی در مقابل عوامل مربوط به التهابات لگن و سرطان تخمدان و لایه درونی رحم اشاره کرد.
  • در ارتباط با روش های اورژانسی باید بدانید که هرچه سریع تر دست بکار شوید، نتیجه قابل قبول تر و مطمئن تر خواهد بود.
  • برای پیـشگیری از بارداری ناخواسـته قبل از مصرف هر نوع قـرص حتما از راهنمایی های مشاورین مربوطه یا پزشک خود بهره بگیرید.

انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

سترون سازی روش دائمی

عمل سترون سازی بانوان

اين عمل با بستن لوله‌های فالوپ (لوله‌ی متصل‌کننده تخمدان به رحم)، مانع رسيدن تخمک و اسپرم به یکدیگر می‌شود.اين روش در جلوگيری از بارداری ٩٩ درصد مؤثر اسـت. تخمک همچنان از تخمدان آزاد می‌شود و اين عمل تأثيری در سطح هورمون‌های شما ندارد و همچنان پريود خواهيد شد.ديگر لازم نيست در هر بار رابطه‌ی جنسی به فكر راه های جلوگيری از بارداری باشيد.

بايد قبل از جراحی و تا اولين عادت ماهيانه بعد از جراحي يا سه ماه بعد از جراحی (بسته به نوع عمل) از راه های جلـوگیری از بارداری اسـتفاده كنيد.همانند هر جراحي ديگری ريسک كمی براي درگیری‌هایی مانند خونريزی داخلی، عفونت و آسيب ارگان‌های داخلی ديگر وجود دارد.

درصد کمی ریسک وجود دارد كه عمل مؤثر نباشد و لوله‌ها دوباره به هم متصل شوند. اگر عمل شكست بخورد ريسک حاملگی خارج رحم (تخمک بارورشده خارج از رحم، مثلاً در لوله فالوپ، شروع به رشد می‌کند) را افزايش می‌دهد.

انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

روش های مختلف جلوگیری

حلقه واژنی

حلقه کوچک نرم پلاستیکی اسـت که ٢١ روز در داخل واژن قرار می‌گیرد و دوز مداومی از هورمون‌های استروژن و پروژسترون را در جریان خون آزاد می‌کند تا مانع بارداری شود. سپس ٧ روز بدون حلقه خواهید بود و روند دوباره تکرار می‌شود.٩١ درصد در جلـوگیری از بارداری مؤثر اسـت. یک حلقه برای یک ماه کار می‌کند. این حلقه درروند رابطه جنسی اختلال ایجاد نمی‌کند. برخلاف قـرص‌ها، حلقه حتی اگر دچار اسـتفراغ و اسهال شوید به کار خود ادامه می‌دهد.

این حلقه علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد و خونریزی و درد دوران پریود را کمتر می‌کند.برخی خانم‌ها دچار عوارض موقتی مانند افزایش ترشحات واژن، سردرد و تندرنس در سینه می‌شوند. در موارد بسیار نادر خانم دچار لخته خون می‌شود.حلقه ممکن اسـت گاهی خودبه‌خود خارج شود، شما باید آن را با آب گرم بشویید و دوباره آن را هرچه زودتر در جای خود قرار دهید.

این قـرص برای خانم‌های بالای ٣۵ سال که سیگار می‌کشند و یا سیگار را کمتر از یک سال پیش ترک کرده‌اند و یا خانم‌هایی شرایط پزشکی خاص دارند، مناسب نیست.اگر فشارخون بالا، میگرن، سرطان سینه، دیابت و یا اضافه‌وزن دارید ممکن اسـت این گزینه‌ی مناسبی برای شما نباشد.

جلـوگیری از بارداری ناخواسـته با در نظر گرفتن دوره تخمک گذاری

بانوان محترم باید با در نظر گرفتن دوره تخمک گذاری یعنی زمانی که ترشح واژن بیشتر از روزهای دیگر اسـت نسبت به پیـشگیری از بارداری ناخواسـته اقدام کنند. در این دوران باید هنگام برقراری رابطه جنسی کلیه اقدامات پیشگیرانه را به عمل آورده و به این صورت به پیـشگیری از بارداری ناخواسـته بپردازند. دوره تخمک گذاری معمولاً بین ۱۲ تا ۱۶ روز از دوره عادت ماهیانه اسـت و احتمال بارداری در این زمان خیلی بیشتر اسـت. از آنجایی که قـرص‌های جلـوگیری از بارداری ناخواسـته دارای عوارضی هستند که ممکن اسـت به سلامت بانوان لطمه بزنند، معمولاً پزشکان قـرص‌ها را جز در مواقع اضطراری تجویز نمی‌کنند. بنابراین بهتر اسـت با دقت در برقراری رابطه جنسی در دوران تخمک گذاری به صورت طبیعی به پیـشگیری از حاملگی اقدام کنید.

انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

IUD

وسیله داخل رحمی (IUD)

وسیله‌ای T شکل از جنس پلاستیکی و مس اسـت که پزشک یا پرستار در رحم قرارمی دهد، با آزاد کردن مس مانع بارداری برای ۵ تا ده سال خواهد شد.اگر درست‌کار گذاشته شود،٩٩ درصد مؤثر خواهد بود. به‌محض کارگذاری در رحم شروع به کار می‌کند و اثر آن ۵ الی١٠ سال باقی می‌ماند. اگر حامله نباشید در هرزمانی از سیکل قاعدگی می‌تواند گذاشته شود.هرزمانی بخواهید می‌توانید آن را توسط یک دکتر یا پرستار آموزش‌دیده خارج کنید و امکان حاملگی پس از برداشتن آن وجود دارد.

برای ٣-۶ ماه بعد از قرار دادن آن پریود شما می‌تواند شدیدتر، طولانی‌تر و یا دردناک‌تر شود همچنین ممکن اسـت بین پریودهایتان لکه بینی یا خونریزی داشته باشید. درصد کمی ریسک عفونت بعد از قرار دادن اين وسيله وجود دارد.درصد کمی ریسک وجود دارد که بدن شما آن را دفع کند یا از جایش جابه‌جا شود، پزشک شما به شما آموزش خواهد داد که چطور چک کنید که آیا سر جایش قرار دارد یا نه ممکن اسـت بعد از گذاشتن آن کمی احساس درد و ناراحتی کنید، مسکن‌ها به شما کمک خواهند کرد. اگر سابقه عفونت‌های لگنی دارید ممکن اسـت این روش پیـشگیری از بارداری برای شما مناسب نباشد.

این روش پیـشگیری از بارداری تداخلی با شیر دادن به بچه ندارد. با داروهای دیگر تداخل ندارد. اين روش شمارا در مقابل عفونت‌های قابل‌انتقال از طريق رابطه جنسی محافظت نمی‌کند پس ممكن اسـت همچنان احتياج به اسـتفاده از كاندوم داشته باشيد.

انواع روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

جلوگیری با کاندوم

کانـدوم

کانـدوم‌ها دو نوع هستند؛ كاندوم براي بانوان كه در داخل واژن قرار داده می‌شود، كاندوم براي آقايان كه بر روی آلت جنسی آقايان پوشيده می‌شود.كاندوم علاوه بر جلوگيري از بارداری از انتقال برخي از عفونت‌ها كه از طريق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شوند، جلوگيری می‌کند. کانـدوم ٨٨ درصد مؤثر اسـت.وازلین و دیگر محصولاتی که پایه آن‌ها روغن اسـت به برخی از انواع کانـدوم آسیب می‌رسانند ولی محصولات با پایه‌ی آب برای همه‌ی انواع کانـدوم امن هستند.

ممكن اسـت كاندوم در حين رابطه بيافتد در اين صورت بايد از راه هاي جلوگيري از بارداري اورژانسي اسـتفاده كنيد كه در ادامه به آن می‌پردازیمکانـدوم‌ها بايد در محلي قرار بگيرند كه خيلي سرد و يا گرم نباشد و از چیزهای تيز به دور باشند تا دچار آسیب نشوند. از هر كاندوم نبايد بيشتر از یک‌بار اسـتفاده كرد. بهتراسـت از اسپرم كش به‌عنوان لوبريكانت (روان كننده) اسـتفاده نكنيد و از کانـدوم‌هایی كه اسپرم کش‌دارند هم اسـتفاده نكنيد چون شانس عفونت را بالا می‌برد و شمارا در مقابل عفونت‌های جنسي محافظت نمی‌کند.

روش های خانگی پیـشگیری از بارداری ناخواسـته

در زمان‌های قدیم که پیـشگیری از بارداری ناخواسـته به صورت شیمیایی نبوده و وسایل پیـشگیری امروزه در دسترس نبوده اسـت از روش‌های خانگی و داروهای گیاهی اسـتفاده می‌شده اسـت. داروهای گیاهی و درمان‌های خانگی پیـشگیری از بارداری ناخواسـته به دلیل اینکه مدت بیشتری در بدن می‌ماند و تأثیر آن زیاد اسـت باید با دقت مصرف شود. برخی از گیاهانی که در روش های خانگی پیـشگیری از بارداری ناخواسـته اسـتفاده می‌شوند عبارتند از:

دم کرده زعفران تأثیر بسیار زیادی در سقط جنین دارد و در صورت بروز بارداری می‌تواند در ماه‌های اول مؤثر باشد.

پونه گیاهی اسـت که از زمان‌های گذشته برای جلـوگیری از بارداری ناخواسـته مورد اسـتفاده قرار می‌گرفته اسـت.

بنفشه هندی گیاهی اسـت که از برگ و عصاره آن در پیـشگیری از بارداری اسـتفاده می‌شود.

ریشه کوهوش آبی را دم کنید و با مصرف روزانه سه بار از این دمنوش از خواص ضد بارداری آن بهره مند شوید.

جعفری یکی از گیاهان مهم برای جلـوگیری به شمار می آید. زنان جوان می توانند با مصرف دمنوش و چای جعفری به صورت طبیعی از بارداری جلـوگیری کنند. مزیت مصرف این دمنوش این اسـت که هیچ گونه عارضه ای ندارد.

پوست ریشه گیاه پنبه: گیاه پنبه دارای خواص مختلفی برای زنان می باشد. مثلا ریشه های این گیاه با دلیل داشتن اکسی توشین فراوان برای زایمان آسان در بانوان باردار مفید هستند. زنانی که می خواهند جلوی بارداری نا خواسـته خود را بگیرند، با مصرف منظم ریشه های گیاه پنبه به صورت چای می توانند به راحتی این کار را انجام دهند. توصیه پزشکان طب سنتی این اسـت که زنان با مصرف منظم روزانه ۲ لیوان دم کرده پوست ریشه گیاه پنبه جلوی بارداری ناخواسـته در بدن خود را خواهند گرفت.

گیاه گلپر: یکی دیگر از گیاهان بسیار مفید که ضد بارداری اسـت و از گذشته تا کنون برای این کار مصرف می شده اسـت، گیاه گلپر اسـت. گیاه گلپر باعث تحریک رحم زنان و ایجاد انقباضات در رحم می شود و در نتیجه از بارداری جلـوگیری به عمل می آورد. پزشکان طب سنتی اعتقاد دارند که زنان دو هفته پیش از مقاربت اگر گیاه گلپر را مصرف کنند جلوی بروز بارداری در آن ها را خواهد گرفت.

یکی دیگر از روش های خانگی مطمئن و آسان برای جلـوگیری از حاملگی مصرف میوه هایی مانند انجیرخشک، پاپایا و زرد آلوی خشک می باشد. البته باید دقت داشت که مصرف این میوه ها علاوه بر خاصیت ضد باردار بودن، منجر به سقط جنین نیز می شوند. پس خانم هایی که از بارداری خود مطلع می شوند باید مصرف این میوه ها را متوقف کنند.

دانه هویج وحشی: یک گیاه قدیمی و خیلی قوی برای جلـوگیری، دانه هویج وحشی اسـت. مصرف این گیاه به عنوان یک روش خانگی بسیار مطمئن برای جلـوگیری به شمار می آید. برای اثر بخشی بهتر این گیاه بهتر اسـت آن را با مقدار زیادی آب ترکیب و سپس به صورت منظم مصرف کرد.