انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

انتخـاب عینک آفتـابی مناسب از صفر تـا صد

بسیـار پیش آمده که افراد به دنبـال عینک آفتـابی مناسب از این مغازه به آن مغازه رفته بـاشند و در انتهـا هم نتوانسته بـاشند که عینک مناسب و دلخواه خود را انتخـاب کنند. چه بسا شاید شما هم یـا جزو این دسته بـاشید یـا حداقل این حالت را تجربه کرده بـاشید. در ادامه مطلب جامعی در مورد انواع عینک آفتـابی، ملاک هـا و ویژگی هـای آنهـا را در اختیـار شما عزیزان قرار داده ایم. بـا چارگوشه همراه بـاشید.

تـا به حال به محافظت در برابر UV، استحکام، میزان دید و فرم چهره ی خود توجه کرده اید؟ در هنگام خرید عینک آفتـابی، بـاید نکاتی فراتر از خوشتیپ بودن را مد نظر قرار دهید.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

انتخـاب عینک آفتـابی مناسب از صفر تـا صد

 

انتخـاب عینک آفتـابی مناسب برای حفـاظت از چشم هـا

محافظت از چشم هـا را در اولویت قرار دهید

قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ی UVممکن است بـاعث مشکلات مختلفی مانند سـرطان، آب مروارید و سوختگی شود.

سطح محافظت عینک در مقابل اشعه UV را بدانید

عینکی انتخـاب کنید که جلوی حداقل ۹۹% اشعه ی UVB و ۹۵% اشعه ی UVA را بگیرد. این سطح از محافظت می تواند چشمان شما را در مقابل مشکلات ناشی از تـابش نور آفتـاب، تـا حدود زیـادی مصون کند. هم چنین به میزان پوشش دهی فریم عینک روی صورت خود نیز توجه کنید. آیـا می توانید از اطراف فریم به محیط اطراف نگاه کنید؟ آیـا آفتـاب از بـالا یـا گوشه هـای فریم به چشمانتـان می خورد؟

عینک آفتـابی را برای چه فعالیتی می خواهید؟ ورزش یـا سپری کردن ساعت هـای طولانی خـارج از خـانه؟ ترجیحا عینکی را انتخـاب کنید که به صورتتـان بچسبد و ترجیحا در انتهـای دسته خود، پوشش پلاستیکی نرمی داشته بـاشد. اگر عینک آفتـابی را برای ماهی گیری یـا کنار آب می خواهید، حتما نوع پلاریزه آن را انتخـاب کنید؛ زیرا پلاریزه محافظت بیشتری در برابر آفتـاب دارد.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

از انتخـاب عینک آفتـابی تزئینی یـا بدون اطلاعات UV خودداری کنید

عینک هـایی در بـازار وجود دارند که جنبه کاربردی نداشته و فقط تزئینی هستند. این عینک هـا معمولا برای مواردی مانند مدلینگ عکاسی مورد استفـاده قرار می گیرند. البته برخی از فروشندگان سودجو، این عینک هـا را به عنوان عینک آفتـابی به فروش می رسانند. در هنگام انتخـاب عینک آفتـابی ، حتما مواردی را جزو گزینه هـای خود قرار دهید که اطلاعات UV روی آن هـا درج شده بـاشد. همچنین از فروشنده بخواهید تـا، بـا استفـاده از دستگاه هـای مخصوص، صحت اطلاعات را در حضور شما بررسی کند.

بعلاوه به دنبـال عینکی بـاشید که شیشه آن در برابر خراشیدگی مقاوم است؛ زیرا بسیـاری از عینک هـای موجود در بـازار شیشه هـای آسیب پذیری دارند. کسی که هزینه زیـادی می پردازد، انتظار عمری طولانی از عینک آفتـابی خود دارد. البته خوشبختـانه در اکثر مدل هـای عینک آفتـابی، شیشه هـا قابلیت تعویض دارند.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

انتخـاب فرم یـا قاب عینک آفتـابی مناسب

بـا انواع مدل هـای عینک آشنا شوید.

عینک هـای آفتـابی سایز هـا و مدل هـای متنوعی دارند. به عنوان یک قانون کلی در انتخـاب عینک آفتـابی وجود دارد: اگر مدل عینک شما بـا فرم صورتتـان تضاد داشته بـاشد، ظاهر خوبی بـا آن پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال اگر صورت گردی دارید، مدل زاویه دار برایتـان مناسب است. و اگر فرم صورتتـان مربعی بـاشد، عینک گرد روی صورتتـان خوب به نظر می رسد. در ادامه تعدادی از استـایل هـای مهم را به شما معرفی می کنیم.

عینک آینه ای

این مدل عینک، لایه ای آینه مانند در سطح خود دارد. عینک آینه ای را در فیلم هـا، و بر روی صورت پلیس هـا، بسیـار می بینید. این مدل، اکثرا به فرم خلبـانی و یـا در قالب عینک هـای ورزشی دیده می شود.

عینک اوییتور (خلبـانی)

بـا فریمی به شکل قطره ای و دسته هـای فلزی بـاریک. این نوع عینک بیشتر توسط افسـران پلیس، افراد نظامی و خلبـان هـا استفـاده می شود. عینک اوییتور برای هر فرم صورتی مناسب است، اما بـا فرم صورت بیضی عالی می شود.

عینک ویفرر

این نوع عینک در دهه ی ۵۰ و ۶۰ میلادی محبوب شد و توسط بـازیگر معروف آدری هبپورن در فیلم Breakfast at Tiffany’s استفـاده شد.

عینک گرد

محبوبیت عینک گرد به دلیل استفـاده جان لنون و اوزی اوزبورن از آن می بـاشد، اما نمی تواند به خوبی از چشمان شما در برابر نور آفتـاب محافظت کند.

عینک ورزشی (Wraparounds)

بطور کامل دور چشم را می پوشاند و بیشتر توسط ورزشکاران حرفه ای مورد استفـاده قرار می گیرد.

عینک بزرگ (Oversized)

بیشتر توسط مدل هـا و ستـارگان سینمایی مورد استفـاده قرار می گیرد. یک فریم جذاب و محبوب.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

به تناسب میـان شکل عینک و فرم صـورت دقـت کنید.

توجه به فرم صورت در هنـگام انتخـاب عینـک آفتـابی بسیـار مهم است؛ زیرا یک عینک آفتـابی مناسب می تواند عیب هـای صورت شما را پوشانده و نکات مثبت آن را بهتر جلوه دهد. فرم هـای صورت زیر، بـا فریم عینک پیشنهـاد شده برای آن هـا هم خوانی دارند.

صورت بیضی: فرم بیضی به عـنوان بهترین فرم صورت شناخته می شود. معـمولا تمام مدل هـای عیـنک برای صورت بیضی مـناسـب است. اما عینک هـای بسیـار پهن یـا نازک و عینک هـای پهن تر از عرض صورتتــان را انتـخـاب نکنید.

صورت مربع: این فرم صورت، خط فک صاف و زاویه دار دارد. به همین دلیل، فریم هـای گرد برای متعادل کردن زاویه هـای آن بسیـار مناسب اند؛ اما فریم عینک نبـاید خیلی ضخیم بـاشد. اگر صورت مربع دارید فریم هـای پهن تر را امتحان و از فریم هـای مستطیلی و گوشه دار دوری کنید.

صورت گرد: افرادی بـا صورت گرد، چانه و فک منحنی و بدون زاویه دارند. برای متعادل کردن فرم صورت، فریم هـای چند ضلعی یـا مستطیلی، بـا طراحی زاویه دار را انتخـاب کنید. همچنین فریم هـای ضخیم برای صورت هـای گرد مناسب هستند، زیرا موجب ایجاد توهم لاغری صورت در شما خواهد شد.

صورت کشیده: برای متعادل کردن کشیدگی صورت، از عینک هـایی بـا شیشه بزرگ و چند ضلعی استفـاده کنید. اگر صورتی کشیده دارید، می توانید به سـراغ مدل هـای ورزشی و رترو بروید.

صورت تخت: شیشه و فریم تیره انتخـاب کنید تـا خطوط صورتتـان برجسته تر به نظر برسند. رنگ هـای جیغ هم جلوه و درخشش بیشتری به چهره شما می دهند.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

در انتخـاب سایز یـا اندازه عینک دقت کنید.

عینک را به چشمتـان بزنید و مطمئن شوید که به سـرتـان فشار نمی آورد. وزن عینک نیز بـاید بطور متوازن بین گوش هـا و بینی تقسیم شود، و مژه هـا نبـاید بـا شیشه یـا فریم عینک برخورد کند. عینک بـاید به خوبی روی بینی و گوش هـا قرار بگیرد. اگر احساس می کنید عینک کج است، لازم است تـا تنظیم شود.

اگر عینک آفتـابی به خوبی روی صورت شما نمی نشیند، آن را به عینک سازی ببرید تـا آن را برای شما تنظیم کند.
سایز شیشه ی عینک نبـاید خیلی کوچک بـاشد تـا بتواند به خوبی جلوی آفتـاب را بگیرد.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

انتخـاب رنگ شیشه عینک آفتـابی

به رنگ شیشه عینک، فقط به عنوان یک معیـار فشن و مد نگاه نکنید.

رنگ بعضی از شیشه هـا، تضاد رنگ تصاویر را افزایش می دهند، که گاهـا برای شما مفید است. البته این افزایش تضاد رنگ، اغلب به بهـای کاهش توانایی شما در تفکیک رنگ هـا تمام می شود؛ که ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند (به عنوان مثال، بـاید در هنگام رانندگی بتوانید رنگ چراغ راهنمایی را تشخیص دهید). بعضی عینک هـا نیز شیشه هـای قابل تعویض در رنگ هـای مختلف دارند، که می توانید آن هـا را بـا توجه به شرایط عوض کنید.

رنگ طوسی می تواند نور خورشید را بدون تغییر ماهیت و تضاد رنگ هـا کم کند.
رنگ قهوه ای بـا کم کردن رنگ آبی، تـا حدودی تضاد رنگ هـا را بهبود می بخشد. این رنگ برای شکار در روز و همچنین شکار اهداف پرنده در آسمان مناسب است.
رنگ زرد / کهربـایی به دلیل کم کردن بخش اعظمی از رنگ آبی، تضاد رنگ را بسیـار بهبود می بخشد. این رنگ برای شکارچیـان بسیـار مناسب است؛ زیرا این تضاد رنگ، هنگامی که در آسمان به هدف خـاصی نگاه می کنند، به کمکشان می آید. از طرفی، این رنگ برای افرادی که به تفکیک رنگ نیـاز دارند (مثلا رانندگان) مناسب نیست. رنگ زرد برای ورزش هـای برفی نیز گزینه مناسبی است.
رنگ قرمز و نارنجی برای ورزش هـای برفی مناسب است، البته فقط در روزهـای ابری. اگر شکارچی هستید، لنز نارنجی، در هدف قرار دادن اهداف پروازی در آسمان، به کمک شما می آید.
رنگ بنفش برای شکارچیـانی مناسب است که اهداف پروازی در زمینه ی سبز را نشانه گیری می کنند.
رنگ مسی، رنگ آسمان و چمن هـا را در تقابل بـا توپ گلف محو می کند.
رنگ سبز و آبی تضاد رنگ توپ زرد تنیس را افزایش می دهد.

موج هـای شیشه عینک را بررسی کنید

ممکن است عینک هـای بی کیفیت دارای شیشه موج دار بـاشند. عینک را جلوی نور مهتـابی بگیرید و آن را به بـالا و پایین حرکت دهید. انحنای نور را بررسی کنید؛ اگر راستـای نور به هم نریزد، شیشه عینک شما صاف و بدون موج است.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

انتخـاب عینک آفتـابی بر اساس جنس شیشه (لنز)

شیشه ای ضد خش انتخـاب کنید

اگر روی شیشه (لنز) عینک تـان خط و خش بیـافتد، دیگر نمی توانید از آن استفـاده کنید. لنز هـای ساخته شده از پلیمر NXT، ضد ضربه، منعطف، سبک و دارای وضوح دید عالی هستند؛ اما قیمت آن هـا بسیـار بـالا است.

شیشه سنگین و گران است، و در صورت شکستن، متلاشی خواهد شد.
پلی کربنات به اندازه ی پلیمر NXT ضد خش نیست و وضوح دید کمتری نسبت به شیشه یـا NXT دارد، اما قیمت آن ارزان تر است.
پلیمید کمتر در ساخت لنز عینک مورد استفـاده قرار می گیرد، اما وضوح دید آن مانند شیشه بوده و خطر متلاشی شدن ندارد.
سطح مقاومت لنزهـای پلی کربنات، بسته به پوشش استفـاده شده برای آن هـا در حین تولید، بسیـار متفـاوت است.
اکرلیک قیمت مناسبی دارد، ولی مقاومت و وضوح دید آن، نسبت به بقیه موارد، کمتر است. هم چنین مقاوت آکرلیک در برابر گرما کم بوده و تغییر شکل می دهد. بهترین انتخـاب شیشه یـا رزین است.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

نکات انتخـاب عینک

عینک هـای گرد برای فرم صورت مربع، عینک هـای گوشه دار برای صورت هـای قلبی شکل و فریم هـای مربع برای صورت گرد مناسب اند.
اگر چشمان ریزی دارد از شیشه هـای تیره تر انتخـاب کنید، زیرا این نوع شیشه هـا اندازه چشم را بزرگ تر نشان می دهند.
در هنگام انتخـاب عینک آفتـابی بررسی کنید که شیشه آن سالم (بدون خط و خش، حبـاب تـا لک) بـاشد.
اگر عینک سایز صورت شما نبـاشد، از صورتتـان می افتد. اگر ورزش می کنید مراقب محیط اطراف خود بـاشید، زیرا ممکن است عینک شما ناگهـان پرواز کند!
همیشه عینک آفتـابی را در یک قاب محکم حمل کنید. در غیر این صورت ممکن است ناگهـان روی آن بشینید و له شود.
عینک بـاید روی صورت شما، راحت و زیبـا بـاشد. نبـاید عینکی بخرید که بزرگ، کوچک یـا سنگین بـاشد و فقط ظاهر خوبی داشته بـاشد.
رنگ شیشه عینک آفتـابی که می خرید، بـاید به اندازه ی کافی تیره بـاشد.
عینک هـایی که شیشه روشن دارند، یـا فریم آن هـا به رنگ صورتی یـا سفید است، بـا پوست تیره بسیـار تناسب دارند.
حتی زمانی که از عینک استفـاده نمی کنید، آن را در جایی امن قرار دهید تـا شیشه هـایش خش نیفتد.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد

 

هشدارهـای انتخـاب عینک

استفـاده از عینک هـای تزئینی (عینک هـایی که فقط برای عکس گرفتن و . . . استفـاده می شوند) به چشم شما آسیب خواهند زد. شیشه هـای تیره، نوری که به چشم می رسد را کم می کنند؛ در نتیجه مردمک چشم گشاد می شود. زمانی که عینک آفتـابی جلوی اشعه هـای مضر UVA یـا UVB را نگیرد، این اشعه هـای مضر از طریق مردمک بـاز وارد چشم می شوند. هیچ گاه عینک آفتـابی تیره نزنید، مگر آن که جلوی اشعه هـای مضر UVA و UVB را بگیرد.
شیشه هـای فتوکرومیک (آن هـایی که بـا شرایط نور تغییر می کنند) در هوای گرم به خوبی عمل نمی کنند ( برای مثال، تیرگی آن هـا در هوای سـرد بیشتر از هوای گرم است). همچنین این نوع عینک هـا در بسیـاری از اتومبیل هـا به درستی عملی نمی کنند. زیرا شیشه آن هـا به اشعه UV واکنش نشان می دهد، و شیشه بسیـاری از اتومبیل هـا این اشعه را بطور کامل جذب می کند.
شیشه هـای پلاریزه انعکاس نور را کم می کنند، اما ممکن است بـا ته رنگ شیشه ی ماشین واکنش نشان داده و یـا بـاعث ایجاد نقاط کور و کاهش دید در هنگام نگاه کردن به نمایشگرهـای LCD شوند.

انتخاب عینک آفتابی مناسب از صفر تا صد