الگوریتم گوگل پاندا چیست و چگونه سایت را جریمه

الگوریتم گوگل پاندا چیست و چگونه سایت را جریمه می کند

در این مقاله می خواهیم یکی از الگوریتم های معروف گوگل را بررسی کنیم و با عملکرد آن آشنا شویم تا بتوانیم از آن استفاده کنیم. اگر شما وبسایتی دارید که تولید محتوا می کنید حتما باید با این مطالب آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین رتبه را در گوگل کسب کنید و از طرفی از خشم پاندا هم در امان باشید. پس اگه با این پاندا دوست باشیم می تونیم به سرعت در گوگل رتبه بگیریم.

 • چرا این الگوریتم ساخته شد؟
 • این الگوریتم چگونه به سایت ها رتبه می دهد و از طرفی دیگر آنها را جریمه می کند؟
 • چگونه بفهمیم گوگل پاندا ما را جریمه کرده است و چگونه آن را رفع کنیم؟
 • الگوریتم پاندا چه فاکتورهایی را بررسی می کند؟
 • حقایقی جالب در مورد الگوریتم پاندا

با ما همراه باشید. مجله اینترنتی چارگوشه

Google Panda چیست؟

تاریخ انتشار اولیه Google Panda: 23 فوریه ۲۰۱۱

همه ما یادگرفته ایم که هر مسئله ای که برایمان سوال دارد را در اینترنت جستجو کنیم و گوگل اولین قدم برای رسیدن به جواب های ما بوده است و عادت کرده ایم به آنها اعتماد کنیم و اگر کسی از ما سوال کند از کجا مطمئن هستید که موز ویتامین سی ندارد و ما سرمان را بالا می گیریم و می گوییم در اینترنت خواندم. اما به راستی محتوایی که در محیط اینترنت می خوانیم چقدر قابل اطمینان است و اینکه آن محتوا راست است و اصالت دارد را چه کسی تضمین می کند؟

واقیعتی که وجود دارد این است که در اینترنت همه جور محتوا وجود دارد و هر کسی هم می تواند ادعا کند که آن محتوا درست است. کافیست جمله ای در اینترنت منتشر شود و در ۱۰ ها سایت کپی شود. البته ناگفته نماند که خیلی از سایت ها با روش های کلاه سیاه سعی می کنند تا با استفاده از محتوای تولید شده دیگران خود را به رتبه ی بالا برسانند و از این راه کسب درآمد کنند.

البته گوگل هم بیکار ننشسته است و الگوریتم هایی را برای اینکار ارائه داد است. گوگل برای هر جه بهتر شدن محتوا و نیاز کاربرانش الگوریتم های مختلفی را به کار می گیرد و جالب است هر کدام از آنها به دلیلی به نام یکی از حیوانات نام گذاری شده است. در واقع پاندا اسم الگوریتمی است که گوگل برای جلوگیری از نمایش محتوای بی کیفیت در نمایش جستجو استفاده می کند.

الگوریتم گوگل پاندا چیست و چگونه سایت را جریمه

هدف Google Panda چیست؟

هدف اعلام شده از بروزرسانی الگوریتم Google Panda ، پاداش دادن به وب سایت های با کیفیت بالا و کاهش حضور وب سایت های با کیفیت پایین در نتایج موتور جستجوی ارگانیک Google است. همچنین در ابتدا با عنوان “کشاورز” شناخته می شد.

زمانی گوگل تصمیم گرفت الگوریتم پاندا را راه اندازی کند که پدیده ای به اسم “مزرعه محتوا” فضای اینترنت را تحت تاثیر قرار داد و باعث شکایت و نارضایتی مخاطبان شد. منظور از مزرعه محتوا یا همان Content Farm، وبسایت‌ یا وبسایت‌هایی است که از محتوای بی‌کیفیت و کم ارزش در حجم بسیار بالا، برای پرمحتوا جلوه دادن خود و دیده شدن در صفحات نتایج جستجو استفاده می‌کنند.

طبق گفته گوگل، فعالیت اولیه پاندا در طی چند ماه تا ۱۲ درصد از نتایج جستجوی زبان انگلیسی را تحت تأثیر قرار داده است. ما بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ – ۲۸ به روزرسانی داده است.

پاندا روی چه چیزهایی حساس است؟

بروزرسانی الگوریتم پاندا به تعدادی از پدیده های مشکل ساز در SERP های Google اشاره کرد، از جمله:

 • محتوای نازک

  صفحات ضعیف با متن و منابع بسیار کمی یا متناسب، مانند مجموعه ای از صفحات که انواع شرایط سلامتی را توصیف می کند، فقط با چند جمله در هر صفحه وجود دارد.

 • محتوای تکراری

  – محتوای کپی شده که در بیش از یک مکان در اینترنت ظاهر می شود. مسائل مربوط به محتوای تکراری همچنین می توانید در وب سایت خودتان اتفاق بیفتد که چندین صفحه با همان متن با تنوع کمی یا بدون تفاوت همراه هستند. به عنوان مثال، یک شرکت جارو برقی دودکش ممکن است ۱۰ صفحه ایجاد کند، یکی برای هر شهری که مشاغل در آن سرویس ارائه می دهند با محتوایی که تقریباً در همه صفحات یکسان است و فقط نام آنها در شهر تغییر یافته است (به عنوان مثال “ما دودکش ها را در گیلان تمیز می کنیم” در یک صفحه و “بعدی ما دودکش ها را در شیراز تمیز می کنیم” و در مرحله بعدی “ما دودکش ها را در مشهد تمیز می کنیم”).

 • محتوای کم کیفیت

  صفحاتی که به دلیل نداشتن اطلاعات عمیق در خوانندگان انسان ارزش کمی دارند.

 • مزرعه محتوا

  تعداد زیادی از صفحات با کیفیت پایین، غالباً از سایر وب سایت ها جمع می شوند. به عنوان مثال، یک مزرعه محتوا ممکن است یک وب سایت باشد که تعداد زیادی از نویسندگان را با دستمزد پایین استخدام می کند تا بتواند مقالات کوتاهی را پوشش دهد که طیف گسترده ای از موتورهای جستجوگر را شامل می شود و بدنه ای از محتوا تولید می کند که فاقد اقتدار و ارزش برای خوانندگان است و فقط به دست آوردن رتبه بندی موتورهای جستجو برای هر اصطلاح قابل تصور است.

 • محتوای تولید شده توسط کاربر با کیفیت پایین (UGC)

  نمونه ای از این نوع محتوای کم ارزش تولید شده توسط کاربر، وبلاگی است که پست های وبلاگ مهمان را منتشر می کند که کوتاه، پر از خطاهای املایی و دستوری و فاقد اطلاعات معتبر هستند.

 • نسبت بالای تبلیغات به محتوا

  صفحاتی که بیشتر از تبلیغات پولی تشکیل شده اند تا محتوای اصلی.

 • محتوای کم کیفیت پیرامون پیوندهای وابسته

  محتوای ضعیف در مورد پیوندهایی که به برنامه های وابسته پرداخت شده اشاره می کنند.

 • وب سایتهای مسدود شده توسط کاربران

  سایتهایی که کاربران انسانی یا مستقیماً در نتایج موتور جستجو مسدود می شوند یا با استفاده از یک برنامه افزودنی مرورگر Chrome برای انجام این کار، حاکی از کیفیت پایین هستند.

 • جستجوی عدم تطابق محتوا

  صفحاتی که “قول” می دهند در صورت کلیک روی نتایج جستجو، جوابهای مربوطه را ارائه می دهند، اما پس از آن انجام نمی دهند. به عنوان مثال، ممکن است یک صفحه وب سایت با عنوان “کوپن برای تمام غذاها” باشد، اما وقتی روی آن کلیک کنید، ممکن است هیچ کوپنی وجود نداشته باشد یا ممکن است فقط یک صفحه از تبلیغات وجود داشته باشد و منجر به ناامیدی شود.

الگوریتم گوگل پاندا چیست و چگونه سایت را جریمه

چگونه می توانم بدانم که الگوریتم پاندا سایت مرا جریمه کرده است؟

یکی از علائم مجازات احتمالی پاندا، افت ناگهانی در رتبه بندی ترافیک ارگانیک وب سایت شما یا مربوط به رتبه موتورهای جستجو است که مربوط به تاریخ شناخته شده بروزرسانی الگوریتم است.

با این حال، باید در نظر داشته باشید که بسیاری از موارد می توانند منجر به از دست رفتن رتبه و ترافیک شوند. این موارد شامل ظهور رقیب در بازار شما است، مجازات های دستی (بررسی  سرچ کنسول Google برای موارد گزارش شده)، افت فصلی ترافیک مطلب مورد نظر مصرف کننده یعنی مطالبی که در یک فصل از سال متقاضی دارند.

هنگامی که یک الگوریتم بروزرسانی می شود اتفاقی برای وبسایت شما رخ می دهد که باید آنها را آنالیز کنید و ارتباط آنها را با مطالب خودتان پیدا کنید. اخرین آپدیت گوگل در سال ۲۰۱۶ نشان داد که الگوریتم پاندا در هسته مرکزی الگوریتم رتبه بندی گوگل قرار دارد. هر سایتی که در اینترنت قرار دارد، امتیاز کیفی‌ای دریافت می‌کند که بروی رتبه کلی سایت اثر می‌گذارد.

هنوز مطمئن نیستید که آیا شما جریمه شده اید یا نه؟

این نمودار را بررسی کنید

الگوریتم گوگل پاندا چیست و چگونه سایت را جریمه

توجه داشته باشیدکه الگوریتم گوگل پاندا کا وبسایت شما را مورد بررسی قرار می دهد، این بدین معنی است که کل وبسایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد نه تنها صفحات خاصی از وبسایت شما را. چگونه؟ اگر متوجه شدید که ترافیک تمام کلمات کلیدی سایت تان با درصد یکسانی افت داشته است بدانید که توسط این الگوریتم جریمه شده اید.

چکار کنیم تا تحت تاثیر گوگل پاندا قرار نگیریم؟

در صنعت جستجوگرها، پاندا اغلب به عنوان به روزرسانی ذکر شده است که فرار از آن دشوار است. با این حال، با توجه به اینکه به روزرسانی پاندا به کیفیت وب سایت و محتوا وابسته است، مراحل بهبود سایت و تحت تاثیر قرار نگرفتن معمولا به بهبود این کیفیت بر می گردد. اقدامات که برای بهبود انجام می شود شامل موارد زیر است:

 • کنار گذاشتن شیوه های تولید محتوا
 • بازنگری مطالب وب سایت برای بهبود کیفیت و افزایش ارتقای رتبه سایت
 • تجدید نظر در به کارگیری تبلیغات زیاد (صفحاتی پر از تبلیغ نداشته باشید)
 • اطمینان از اینکه محتوای یک صفحه دقیقا مطابق با درخواست کاربر است
 • حذف یا بازنگری محتوای تکراری
 • بررسی دقیق و ویرایش محتوای تولید شده توسط کاربر و اطمینان از اصلی بودن، بدون خطا بودن و مفید بودن آن برای خوانندگان
 • استفاده از دستور روبات noindex، دستور nofollow برای مسدود کردن ایندکس کردن محتوای وب سایت داخلی برای صفحات مشکل ساز که می تواند کل سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

درمجموع، وب سایتهایی که به طور مداوم محتوای اصلی با کیفیت بالا را منتشر می کنند، از این بروزرسانی نمی ترسند، اما اگر وب سایت شما مشغول شیوه های مشکل ساز شود ممکن است در بعضی از نقاط توسط پاندا مورد اصابت قرار گرفته باشد. از دیدگاه عملی و تجاری، بهترین امید شما برای اجتناب از پاندا، ایجاد یک برند است که به عنوان یک مقام در حوزه خود شناخته شده و ایجاد یک وب سایت است که با استفاده از محتوای عالی آن، به یک منبع قابل اعتماد تبدیل می شود.

در بسیاری از مواقع، الگوریتم پاندا شما را مجبور به اعمال تغییرات اساسی در هِدِر، فوتِر، منو و محتوای سایت‌تان می‌کند. برخی از وب‌مسترها مجبور می‌شوند صدها صفحه از وب‌سایت خود را ویرایش کنند. بهتر است بدانید که دقیقاً باید چه چیزی را تغییر دهید و چه چیزی را می‌بایست به حال خود رها کنید تا سرعت کارتان افزایش یاید.

پس از ویرایش و به روز رسانی و ایجاد تغییرات سایت‌تان به Googlebot زمان کافی بدهید به بررسی و ارزیابی دوباره سایت‌تان بپردازد. در صورتی که توانسته باشید مجازات پاندا را از وب‌سایت خود برطرف کرده باشید، پس از ۴۸ ساعت شاهد افزایش ترافیک وب‌سایت خود خواهید بود.

حقایقی جالب در مورد الگوریتم پاندا

پاندا به خاطر Navneet Panda ، کارمند گوگل نامگذاری شد.

پاندا بصورت جداگانه از هسته الگوریتم گوگل خارج شد اما در مارچ ۲۰۱۲ طبق اطلاعات تایید نشده ای به هسته الگوریتم گوگل بازگشت.

از همراهی شما سپاسگزاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

 

 

 

مطلب پیشنهادی

تماس تصویری گروهی (ویدئو کنفرانس) تا ۵۰ نفر در اسکایپ

تماس تصویری گروهی (ویدئو کنفرانس) تا ۵۰ نفر در اسکایپ اگر می خواهید که جلسه …