اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

 

زنــان بسیاری با مهارت‌های فوق‌العاده در کشورمان زندگی می کنند که فقط به خاطر نداشتن اعـتـمــاد بـه نــفـس هیچ‌گاه نتوانسته‌اند خود را به دیگران نشان دهند. از طرفی خانم‌هایی هم هستند که هیچ‌گاه فرصت یافتن اســتعدادهای خود را نداشته و حتی برای آن تلاشی هم نمی‌کنند و یکی از دلایل قطعی آن کمبود اعـتـمــاد بـه نــفـس اســت.

اگر نگوییم اصلی‌ترین، قطعا یکی از مهم‌ترین دلایل عدم اعـتـمــاد بـه نــفـس در خانم‌ها آموزش نادرست اســت. حتی شاید منبع کاربردی برای آن وجود نداشته باشد که خانم‌های علاقه‌مند به این زمینه با تلاش خود بتوانند راه‌های کسب اعـتـمــاد بـه نــفـس را بیابند.

وقتی درباره دشواری بانوان برای کسب اعـتـمــاد بـه نــفـس حرف می‌زنیم باید به تفاوت در روش‌های اجرای آن در ایران و کشور‌های خارجی اشاره کرد. زیرا اکثر راه‌هایی که برای دیگر کشورها بسیار کاربردی هستند شاید هیچ‌گاه برای ایران کابرد لازم را نداشته باشند.

به علت به وجود آمدن تشابه معنایی زیاد بین اعـتـمــاد بـه نــفـس و عزت نفس می‌توان گفت عدم وجود عزت نفس اســت که باعث ایجاد مشکلات زیادی شده و ما آن را از کمبود اعـتـمــاد بـه نــفـس می دانیم که اشتباه اســت. در این مقاله قصد داریم این مـوضـوع را به طور کامل بررسی کرده و راه‌های کاملا کاربردی برای کسب اعـتـمــاد بـه نــفـس زنــان را بررسی نماییم.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

بهتر اســت که شما با نگرش حل مشکل به مطالعه بپردازید و تنها انتظار افزایش اعـتـمــاد بـه نــفـس را نداشته باشید زیرا عزت نفس شما در صورت دانستن اطلاعات این مقاله تحت تاثیر واقع می‌شود.

اعـتـمــاد بـه نــفـس در زنــان چگونه شکل می‌گیرد:

به طور کلی یکی از شرط‌های وجود اعـتـمــاد بـه نــفـس در انسان‌ها داشتن مهارت اســت. بدون در نظر گرفتن جنسیت، ممکن اســت شخصی در انجام یک کار سرشار از اعـتـمــاد بـه نــفـس باشد و در کار دیگر دچار کمبود اعـتـمــاد بـه نــفـس شود. بنابراین قبل از این‌که بخواهید اعـتـمــاد بـه نــفـس را در خود افزایش دهید باید بپذیرید که هیچ‌گاه در همه موارد لبریز از اعـتـمــاد بـه نــفـس نخواهید بود و این شامل همه انسان‌هاســت.

بعد از این‌که جمله بالا را پذیرفتید قدم بعد یافتن دلیلی برای کمبود اعـتـمــاد بـه نــفـس در همه خانم‌هایی اســت که در ایران زندگی می‌کنند. هرکسی ممکن اســت برای کمبود اعـتـمــاد بـه نــفـسش دلایلی داشته باشد اما در کشور ما دلایل مشترکی وجود دارد که گاها باید آن‌ها را پذیرفت اما تسلیم آن‌ها نشد. عمده‌ترین دلیل عدم داشتن اعـتـمــاد بـه نــفـس  در زنــان طرز دیدگاه خودشان به زندگی اســت که البته به خاطر آموزش‌های نادرستی که از کودکی دریافت کرده‌اند به ناچار آن‌ها را پذیرفته و حالا حتی بدون هیچ‌گونه خودآگاهی، این طرز دید را سرلوحه زندگی‌شان قرار داده‌اند.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

متاسفانه گاها دیده می‌شود که خانم‌ها به خاطر افزایش اعـتـمــاد بـه نــفـس در خود راه نادرستی را در پیش می‌گیرند و همین مـوضـوع آن‌ها را به سمت اعـتـمــاد بـه نــفـس کاذب می‌کشاند. بهتر اســت بدانید خانم‌هایی هستند که به خاطر اعـتـمــاد بـه نــفـس کاذب خود را فریب داده و نهایتا تبدیل به یک شخص خودتخریب‌گر شده‌اند که روز خود را با خودزنی های روانی آغاز و به پایان می‌رسانند. بنابراین در انتخاب راهی که برای افزایش اعـتـمــاد بـه نــفـس در پیش می‌گیرید کاملا حساس باشید.

اعـتـمــاد بـه نــفـس در زنــان ( به صورت ذاتی ) بیشتر از مردان وجود دارد زیرا یک زن برای مادر شدن آفریده شده اســت و مادر معنای مولد و به وجود آوردنده را به خود اختصاص می‌دهد، اما به خاطر نیاز شدید به احــسـاس عشق ( محافظت ) ممکن اســت حاضر به هرکاری باشد تا آن را دریافت کند که در این راه با فداکاری اعـتـمــاد بـه نــفـس خود راهم می‌بخشد.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

می‌توان اعـتـمــاد بـه نــفـس بیشتر از به وجود آمدن، نیاز به پیدا شدن دارد و شاید تنها با خواندن این قسمت از مقاله تا قسمتی آن را در خود احــسـاس کرده باشید. در خانواده‌های ایرانی به خاطر تفکری که در گذشته وجود داشته اســت و مرد را عامل حفظ نسل می‌دانستند ( البته هنوز هم رگه‌هایی از این طرز فکر دیده می‌شود ) به مردهای بهای بیشتری می‌دادند اما بهتر اســت بدانید که این بها توسط یک زن به آن‌ها داده می‌شد.

بنابراین به طرز دیدگاهی که از پدر و مادر و حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌تان به شما انتقال داده شده اســت به دقت بیشتری نگاه کنید تا متوجه وجود عوامل کمبود اعـتـمــاد بـه نــفـس در خودتان شوید. از طرفی با این کار جلوی تشدید این دیدگاه توسط عموم مردم ایران هم خواهید گرفت اما همه این‌ها را کنترل شده انجام دهید تا دچار غرور نشوید.

عوامل نابود کننده اعـتـمــاد بـه نــفـس در زنــان:

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

یکی از مهم‌ترین عواملی که می تواند اعـتـمــاد بـه نــفـس را به طور کلی کاهش دهد مقایسه اســت. زمانی که شما دست به مقایسه می‌زنید به طرز دقیقی قصد خودتخریبی را در سر می‌پرورانید و اگر بیشتر بررسی کنید متوجه خواهید شد که بیشتر مقایسه‌های شما در مواجهه با پیروزی دیگران در هر زمینه از زندگی‌شان اســت.

این مقایسه‌ها به قدری مخرب هستند که می‌توانند شما را به طور کلی از مسیر موفقیـت خود بازدارند و حتی باعث نادیده گرفتن موفقیـت‌های قبلی ‌تان نیز خواهند شد. در خانم‌ها به خاطر حس زیبایی پسندی چنین مـوضـوعی بیشتر رواج دارد که از مقایسه نادرست بادیگران ناشی می‌شود. وجود کمپین‌هایی همچون برابری حقوق زن و مرد یکی دیگر از عوامل کاهش‌دهنده اعـتـمــاد بـه نــفـس در زنــان اســت که متاسفانه به علت انتقال نادرست آن صرفا باعث ایجاد اعـتـمــاد بـه نــفـس کاذب می‌شود و خانم ها را از واقعیت وجودی‌شان باز می‌دارد.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

قطعا شکی در آن نیست که زن و مرد برابر هستند و صددرصد به یکدیگر نیاز اساسی دارند اما تن دادن به چنین مـوضـوعات جنجال برانگیزی صرفا حاشیه‌هایی را ایجاد می کند که بدون در نظر گرفتن هسته، سعی دارد پوسته را تقویت کند.

بنابراین به جای پیوستن به چنین کمپین‌هایی بهتر اســت با واقعیت وجودی خود آشنا باشیم تا از درون عزت نفس و اعـتـمــاد بـه نــفـس زیادی را بدست آورده و در زندگی به بالاترین درجات موفقیـت دست یابیم. ( این جمله برای مردان و زنــان مشترک اســت) به زودی مقاله‌ای درباره خودآگاهی و یافتن واقعیت وجودی می‌نویسم تا بیشتر با مفهوم آن آشنا شده و در زندگی از آن کاربردی‌تر اســتفاده کنید.

 

راه های تقویت اعتما بـه نــفـس:

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

1- نواقص خود را بپذیرید

شاید عجیب به نظر برسد، اما افرادی که نقص‌ها و ایرادات خود را بهتر می‌پذیرند و به آنها اعتراف می‌کنند، افرادی با اعـتـمــاد بـه نــفـس بیشتری به نظر می‌رسند. هیچ کس کامل نیست، پس چرا سعی می‌کنیم با ماسک، مشکلات و نواقص خود را بپوشانیم؟ در عوض سعی کنیم آنها را بپذیرید و درصدد رفع‌شان برآییم. اگر خود را همان‌طور که هستیم، بپذیریم نیاز به مخفی‌کاری کمتر می‌شود. با خودمان کنار می‌آییم.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

2- مسئولیت کارهای‌تان را بر عهده بگیرید

افرادی که اعـتـمــاد بـه نــفـس کافی ندارند، برای اشتباه‌های خود دلیل‌تراشی می‌کنند و سعی دارند روی آنها سرپوش بگذارند. باید پذیرفت که همه اشتباه می‌کنند. نکته مهم این اســت که مسئولیت آنچه انجام داده‌ایم را بپذیریم، چه کارهای درست و چه اشتباه؛ این کار باعث می‌شود شما برای اطرافیان‌تان با اعـتـمــاد بـه نــفـس بیشتری جلوه کنید. به یاد داشته باشید شما تنها فردی هستید که می‌توانید اتفاقات زندگی خود را بسازید. شما می‌توانید از این قدرت برای هدایت زندگی خود به سمت بهتر یا بدتر‌شدن اســتفاده کنید. وقتی اشتباه خود را بپذیرید، دفعه‌ی بعد آن را تکرار نمی‌کنید. این نکته ساده باعث موفقیـت و کامیابی در زندگی می‌شود.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

3- نگرانی را برای خود تعریف کنید

خیلی از مواقع اضطراب و نگرانی ما به این خاطر اســت که چشم‌انداز دقیقی از آنچه رخ خواهد داد، در اختیار نداریم. مثلا خود را از سخنرانی‌کردن می‌ترسانیم و با افکار مغشوش، وحشت خود را از این کار بیشتر می‌کنیم. اما کافی اســت از خود بپرسیم: «چرا نگران هستم؟» یا «نگرانی من به چه علت اســت؟». با تعریف‌کردن دلایل خود از نگرانی، درمی‌یابید که نهایتا چه اتفاقی می‌افتد؟ متوجه می‌شوید که در بیشتر موارد اصلا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. مثلا به خودتان بگویید اگر به مهمانی بروم و هیچ‌کسی را در آنجا نشناسم چه اتفاقی می‌افتد؟ در ادامه باید برای نگرانی خود، دلیلی منطقی بیاورید. در پاسخ به نگرانی خود بپرسید: «در این موقعیت چه می‌شود؟». با این کار به افزایش اعـتـمــاد بـه نــفـس خود کمک کنید.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

4- برنامه‌ریزی داشته باشید

برای افزایش اعـتـمــاد بـه نــفـس باید دقیقا بدانید که قرار اســت چه کاری انجام دهید و به کجا برسید. نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی شناسایی کنید و تلاش کنید با تمرکز، گام به گام مواردی را که نیاز به بهبود دارند، تغییر و توسعه دهید. برای خود بازه‌ی زمانی تعیین کنید، مثلا بگویید تا آخر تابستان باید رانندگی یاد بگیرم و برای رسیدن به اهداف‌تان تمام تلاش خود را به کار بگیرید. حتی قدم‌های کوچک هم بسیار مفید خواهند بود. موفقیـت در هر قدم باعث افزایش اعـتـمــاد بـه نــفـس شما می‌شود.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

5- به خودتان اهمیت بدهید

سلامتی و آرامش شما از هر چیز دیگری مهم‌تر اســت. گاهی اوقات افراد اهمیت‌دادن به خود را با خودخواهی یکسان می‌دانند. این تصور بسیار اشتباهی اســت، حتی برای کمک به دیگران، اول از هر چیز باید خودتان را قوی و شایسته تربیت کنید. برای خودتان ارزش قائل باشید و در طول روز زمانی را به ورزش اختصاص دهید. خواب کافی، تغذیه‌ی سالم و تفریح را فراموش نکنید.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

6- ورزش کنید

ورزش‌کردن منظم، مزیت‌های بسیار زیادی را به همراه دارد. ورزش‌کردن علاوه بر اینکه اندام شما را زیبا می‌کند، انرژی و شادابی شما را نیز دوچندان کرده و باعث می‌شود شما نسبت به خودتان احــسـاس بهتری داشته باشید. فردی که ورزش می‌کند، علاوه بر داشتن اندامی متناسب، روحیه ای شاد نیز خواهد داشت.

اعتماد به نفس در زنان و عوامل افزایش واقعی آن در زنان

7- تجربه‌های جدید کسب کنید

از منطقه امن خود خارج شوید. اگر در زندگی به دنبال تغییر و موفقیـت بیشتری هستید، باید کمی خطر کنید. با هر قدمی که برای خارج‌شدن از منطقه امن‌تان انجام می‌دهید، اعـتـمــاد بـه نــفـس‌تان بیشتر و بیشتر می‌شود. می‌توانید از کارهای ساده شروع کنید. مثلا تنهایی به رستوران بروید، دوست جدیدی در پارک یا باشگاه ورزشی پیدا کنید. تفریحات تازه برای خود دست‌و‌پا کنید. شروع کنید و از هیچ‌کس و هیچ‌چیز نترسید. کتاب بخوانید. اخبار را دنبال کنید و در جریان اوضاع در جامعه باشید.


بیشتر بخوانید:

دلبستگی چیست و سبک های دلبستگی در کودکان و بزرگسالان به چه صورت است؟

خود سرزنشی

مطلب پیشنهادی

چگونه یک مرد جذاب باشیم؟

  چگونه از نظر زنان مــردان جــذاب و حنتلمن بــاشیم؟ جــذابیت فاکتور های مختلفی دارد …