اسراری در مورد چربی و اضافه وزن, مجله اینترنتی چارگوشه

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن

 

چـربـی و راز های آن

چـربـی کلمه ای است که اکثرا ما نمی خواهیم حتی اسم آن را بشنویم ، به خصوص وقتی صحبت از بدن خودمان به میان می آید. چـربـی ما را یاد هیکلی چاق، لباس های تنگ و زندگی نامتوازن می اندازد. با وجود اینکه چـربـی نقش بسیارمهمی در بعضی عملیات روزانه بدن دارد و هم جنبه مثبت و هم منفی دارد. این کلمه چهار حرفی رازهایی د رخود پنهان دارد که شما ممکن است ندانید .

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن, مجله اینترنتی چارگوشه

۱ـ سلول های چـربـی می توانند شش برابر خود بزرگ شوند وقتی بیش از مقدلری که می سوزانید کالری مصرف میکنید ، سلول های چـربـی شش برابر اندازه خود بزرگ می شوند شروع به زیاد شدن می کنند ـ از ۴۰ بیلیون گرفته و در بزرگسالان به ۱۰۰ بیلیون نیز می رسد. همه، سلول های چـربـی را در خود دارند . این سلول ها قبل از تولد شروع به شکل گیری می کنند . تقریبا در ۱۶سالگی، سلول های چـربـی بدن بالغ می شونند و بعد از این زمان شیوه زندگی و ژن ها در کاهش یا افزایش وزن تاثیر می گذارند. سلول های چـربـی برای زنده ماندن ضروری هستند و به سیستم انرژی ذخیره بدن کمک می کنند. چـربـی که فورا به منظور سوخت استفاده نشود ، برای استفاده های آتی ذخیره می شود . به همین دلیل، وقتی هر روز غذاهای پر کالری می خورید ، سلول های چـربـی شما بزرگ و بیشتر می شوند و باعث افزایش وزنتان می شود.

۲ـ سلول های چـربـی استروژن اضافی خود را پنهان می کنند حتی مقدار کمی اضافه وزن روی تعادل هورمون هایتان تاثیر می گذارد و به بیماری های مختلفی منجر می شود . استروژن که هورمونی مخصوص خانم هاست در خود چـربـی ذخیره می کنند و به میزان بسیار کمی این هورمون در آقایان هم دیده شده است. اما زمانی که وزن اضافه میکنید، میزان استروژن در بدن بالا رفته و منجر به سایر بیماری ها می شود . اگر چه وجود هورمون استروژن در مردان نیز ضروری است چون تمایلات جنسی را کنترل کرده ، عملکرد مغز را بالا می برد و از قلب محافظت میکند. زمانی که میزان این هورمون در بدن بالا می رود، میزان نسترسترون کاهش می یاید و بسیاری از مردها در این شرایط احساس خشتگی کرده ، عملکرد جنسی شان پایین می آید و در بعضی موارد باعث بزرگ شدن پروستات نیز می شود . به عبارت دیگر باید بگوییم که افزایش استروژن در مردان هیچ عوارض جانبی خوبی ندارد.

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن, مجله اینترنتی چارگوشه

۳ـ اگر وزن زیادی کم کنید، سلول های چـربـی در بدنتان کوچک و جمع می شوند، اما از بین نمیروند. داشتن ۱۰۰بیلیون سلول چـربـی به خاطر وزن زیاد ترسناک به نظر می رسد. خبر خوبی که می توانم بدهم این است که شما حتی بعد از اینکه سلول های چـربـی بدنتان بزرگتر و بیشتر شده اند هنوز می توانید وزن کم کنید . در واقع ، وقتی وزن کم میکنید ، سلول های چـربـیتان منقبض و کوچک می شوند. اگرچه تعداد کلی آنها کاهش می یابد ، این سلول ها از نظر متابولیسمی فعالیت کمتری پیدا میکنند و در بدن باقی می مانند و منتظرند تا شما دوباره به سمت غذاهای پر کالری بروید تا دوباره متورم شوند. به این معنی است که بهتر است همیشه در وزنی نرمال باقی بمانید تا مداوما کاهش یا افزایش وزن داشته باشید. کسی که همیشه وزن نرمال خود را حفظ کرده است خیلی راحت تر می تواند برای همیشه درآن وزن باقی بماند نسبت به کسی که سلول های چـربـیش بزرگتر و بیشتر است.

۴ـ بافت های عصبی سلول هایی را جذب میکنند که قابلیت تورم داشته باشند به غیر از احساس بدی که خودتان وقتی اضافه وزن دارید حس می کنید،‌از نظر درونی نیز دچار مشکلات زیادی خواهد شد. بافت های چـربـی سلول های سیستم دفاعی بدن را که قابلیت تورم دارند را جذب می کنند . بنابراین ،‌اگر اضافه وزن دارید بدنتان شروع به واکنش دفاعی میکند همانطور که در هنگام ابتلا به سرماخوردگی با بیماری های دیگر این کار را میکند. دلیل تورم این سلول ها مقابله با بیماری است . به همین دلیل بدن شما به کالری های اضافه مصرفیتان به چشم یک تهدید و بیماری نگاه میکنند. اما نگران نباشید نیازی نیست که خوردن غذاهای مورد علاقه تان را به کل کنار بگذارید . تحقیقات نشان می دهد که کم کردن اضافه وزن حتی ۱۰٪ هم می تواند به بهبود سلامتی بدنتان و محدود کردن واکنش های سیستم دفاعی بدن کمک کند .

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن, مجله اینترنتی چارگوشه

۵ـ سلول های چـربـی در قسمت های مختلف بدن، متفاوت عمل میکنند ، مردان معمولا در قسمت های میانی بدن وزن اضافه میکنند. به همین دلیل اگر وزن اضافه کنید ، بیشتر آن به سمت شکمتان خواهد رفت. چاقی شکم توازن کلسترول را برهم خواهد زد، چـربـی خون، قندخون و فشار خون را نیز بالا خواهد برد. چـربـی های موجود در قسمت شکم معمولا فعالیت بیشتری نسبت به چـربـی های سایر نقاط بدن دارند. اسید چـربـی بیشتری تولید میکنند که به دیابت، بیماری های قلبی و سرطان های بخصوص منجر می شود. چـربـی های شکمی همچنین عملکرد کبد را نیز به خطر می اندازد. متاسفانه، هیچ راه طبیعی برای کاهش وزن موضعی نیست. بنابراین برای این منظور باید کل بدن را ورزش دهید. معمولا وزن اضافی در قسمت هتی میانی بدن بسیار سریع تر کاهش می یابد.

۶ـ اگر اصلاچـربـی مصرف نکنید، عملکر طبیعی بدنتان را برای انتقال ویتامین و تنظیم میزان کلسترول مختل خواهید کرد. بدون ویتامین های محلول در چـربـی(K,A,D,E) بدن نمی تواند به راحتی کلسیم جذب کند ، تولید هورمون ها مختل می شود و مشکلات خونی نیز ایجاد میشود. کمبود ویتامین محلول در چـربـی سلامتی بدن را دچار مشکلات جدی مثل شب کوری، نرمی استخوان، کم خونی و خونریزی داخلی خواهد کرد و زمانی که بدن نتواند به خوبی کلسیم جذب کند، استخوانها نیز ضعیف و شکننده خواهد شد.

اسراری در مورد چربی و اضافه وزن, مجله اینترنتی چارگوشه

۷ـ کالری های چـربـی باید ۳۰٪کل کالری های روزانه باشند، برخلاف همه مشکلاتی که گفته شد، چـربـی دشمن سلامتی شما نیست. مقدار معینی از چـربـی برای حفظ عملکرد طبیعی بدن موردنیاز است . اما به یاد داشته باشید چـربـی دو برابر کربوهیدرات و پروتئین ها د رخود کالری دارد. چـربـی ها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها سالم تر هستند. چـربـی های اشباع شده که از گوشت قرمز و محصولات لبنی به دست می آید، کلسترول را بالا می برد و نسبت به چـربـی های اشباع نشده که در خشکبار ، روغن زیتون و ماهی به دست می آید پر خطرتر است. با چـربـی ها کنار بیایید با وجود شهرت بدی که دارد ، شما باز می توانید با چـربـی های رابطه سالم تری برقرار کرده و همیشه در وزنی مناسب بمانید . در این اینجا به چند نکته اشاره میکنیم، سعی کنید از چـربـی های سالم(روغن زیتون ،خشکبار و روغن ماهی) استفاده کنید و از محصولات حیوانی به تعادل استفاده کنید . اگر دیدید که به خاطر زیاد پشت میز یا ماشین نشستن شکم آورده اید، به باشگاه های ورزشی بروید.

برگرفته از کتاب : تغذیه، ورزش، تناسب اندام ـ رایان هیلز

 

مطلب پیشنهادی

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟, مجله اینترنتی چارگوشه

چرا وزنمان کاهش پیدا نمی کند؟

  الکل نوشیدن الکل و نوشابه های گازدار با اینکه مقدار چربی زیادی در اکثر …