استرس مسري است!

آیا می دانستید استرس مـســری است؟

روان‌شناسان آمريكايي در بررسي‌هاي خود نشان دادند استرس همانند سرماخوردگي واگيردار است و افرادي كه به ويروس استرس مبتلا مي‌شوند آن را به ديگران انتقال مي‌دهند.

در واقع استرس مانند سرماخوردگي مستقيما از فرد تحت فشار استرس به سيستم عصبي و رواني فرد مقابل منتقل مي‌شود. از نظر علمي به اين پديده «استرس كنش‌پذير» گفته مي‌شود كه گروهي از محققان دانشگاه كاليفرنيا در بررسي‌هاي خود خطرات اين پديده را مورد بررسي قرار داده‌اند.

استرس مسري است!

محققان در تحقيقاتي با عنوان «واگيري احساسي» نشان دادند استرس همانند يك بيماري رفتار مي‌كند. در ابتدا يك ناقل اوليه وجود دارد كه ديگران را آلوده مي‌كند و ديگران اينقدر اين استرس را با خود حمل مي‌كنند تا همانند بمب منفجر شوند و آن را به افراد ديگري منتقل كنند. اين روان‌شناسان در اين خصوص توضيح دادند: «افرادي هستند كه قادرند با سرعت شگفت‌انگيزي از حالات چهره، صدا و وضع روحي ديگران تقليد كنند.

استرس و در زنان

اين افراد كساني هستند كه قادرند به‌طور احساسي خود را در زندگي ديگران شريك كنند.» پديده استرس كنش‌پذير در زنان بيش از مردان دیده مي‌شود كه روان‌شناسان از آن با عنوان «واگيري احساسي زنانه» ياد مي‌كنند. درحالي كه اين اثر در مردان كمتر ديده مي‌شود.

استرس مسري است!

علت اين مساله احتمالا اين است كه زنان از توانايي بالاتري در شريك شدن با رنج‌هاي ديگران برخوردار هستند اما مشكل اساسي از اينجا شكل مي‌گيرد كه اين احساسات منفي هستند و اگر به دفعات تجربه شوند توانايي مقاومت در برابر آنها کاسته شده و موجب مي‌شود فرد آلوده ناگهان رفتاري از خود نشان دهد كه مشابه رفتار فردي است كه استرس ابتدايي را وارد كرده است.

استرس مسري است!

مطلب پیشنهادی

معنی ایموجی قلب خاکستری (Grey Heart)

معنی ایموجی قلب خاکستری (Grey Heart) این روزها شاهد گسترش روز افزون استفاده از شبکه …