ارسباران!/ «منابع طبیعی» قربانی آتش بی تکلفی «اداره‌کل منابع طبیعی», مجله اینترنتی چارگوشه

ارسباران!/ «منابع طبیعی» قربانی آتش بی تکلفی «اداره‌کل منابع طبیعی»

گروه اســتان‌ها_اداره‌کل منابع طبیعی آذربایجان‌شـرقی که مسـئول حفاظت از بخشی از جنگل‌ها و مراتع ارسباران اســت(!) در این روزها در دورانی که ارسباران با آتش دست به گریبان اســت، در بلاتکلیفی به‌سـر برده و جنگل‌ها قربانی آتش بی‌تدبیری «منابع طبیعی» شده اســت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، اداره کل منابع طبیعی اســتان آذربایـجان شـرقی چند روزی اســت که در سکوت رسانه‌ای، دچار تغییر و تحول شده اســت، تحولاتی که مسئول حفاظت از جنگل‌های ارسباران که به‌خاطر کوتاهی در حفاظت، به‌شـدت مورد انتقاد بوده، به سمت مدیر کل دفتر حفاظت حمایت سازمان جنگل‌ها و مراتـع کشور انتخـاب شده اســت.

ارسباران!/ «منابع طبیعی» قربانی آتش بی تکلفی «اداره‌کل منابع طبیعی», مجله اینترنتی چارگوشه

اما در مدت حدود دو هفته‌ای هم که ایام مهـمی در پیشـگیری از آتش‌سـوزی جنگل‌ها و مراتع اســتان به‌ویژه در منطقه ارسباران اســت، بدون سرپرست اداره می‌شود و حتی بر سر انتخاب یک گزینه غیربومی و یک انتخاب سـیاسی و انتـخاباتی بحث و جدل وجود دارد.

هرچند محیط زیست هم مسئول حفاظت از بخشـی از ارسباران اســت ولی منـابع طبیعی نقـش ویژه‌ای در حفاظت از جنگل‌ها و مراتع اســتان دارد.

بلاتکلیفی اداره کل منابع طبیعی در این روزهایی اســت که به‌گفته فرماندار خداآفرین از روز یکشـنبه با آغاز آتـش‌سوزی و گسترش آن با افزایش سرعت باد در منطقه، بیش از 300 هـکتار از اراضی و جنگل‌های ارسباران در محدوده خداآفرین طعمه حریق شده که باید اذعـان کرد که طعـمه آتش بی‌تدبیری شده اســت.

انتقاد صریح نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی از بی‌توجهی مسئولان ‌به آتش‌سوزی گسترده جنگل‌های ارسباران‌

امروز هم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در خطـبه‌های نمازجمعه تبـریز از بی‌توجهی مسـئولان ‌کشـوری نـسبت به آتش‌سوزی گسترده جنگل‌های ارسباران‌ به‌شدت انتقاد کرد و از اختلاف سازمان جنگل‌ها و مراتع با سازمان‌های دیگر پرده برداشـت.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم با انتقاد و گلایه از وزیر کشور در جریان حادثه آتـش‌سـوزی جنگل‌های ارسـباران، اظهارداشت: چهار روز اســت که 300 هکتار از این جنگل‌ها سوخته اســت و تابه‌حال نتوانسـته‌اند آن را مهار کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، افزود: اگر ستاد بحران یا سازمان جنگـل‌ها و مراتع با سـایر دسـتگاه‌ها اخـتلاف دارند، جنـگل‌های ارسـباران چه گناهی دارند که طعمه حریق شـوند؟

وی به نبود هلی‌کوپتر در سـتاد بحران اســتان و نبود آب‌پاش در هـلـی‌کوپـترهای سـتاد بحران کشـور اشاره کرد و ابرازداشت: تأمین این تجهیزات وظیفه ستاد بحران بود، اما اگر هزینه تأمین آن را نداشــتند، خیرین تبریزی خود می‌توانـستند با چند صــد میلیون پول این تجهیزات را خریداری کنند تا در چنین مواقع بحــرانی جنگل‌ها قربانی بی‌تدبیری نشـوند.

ارسباران!/ «منابع طبیعی» قربانی آتش بی تکلفی «اداره‌کل منابع طبیعی», مجله اینترنتی چارگوشه

 

گزینه‌های سیاسی به منابع طبیعی تحمیل می‌شود؟

به گزارش تسنیم، شنیده‌ها حاکیست که چندین گزینه برای تصـدی پست مدیرکلـی مــطرح هستند که محمدرضی الهیان، معاون آبخیزداری این اداره کل، گزینه غیربومی و شمالی اســت که از نزدیکانِ حــلقه نوبخـتِ شمـالی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اســت، رستم صادقی، معاون امور اراضی و رحیم مهردادی، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی اســتان از جملـه گزینه‌های محتمل برای این پست هستند.

اما حلقه نزدیکان نوبخت به‌دنبال تحمیل گزینه غیربومی و رامسری به آذربایجان شـرقی هستند که بر اساس تحلیل، به‌نظر می‌رسد بهره‌برداری‌های سیاسی و انتخاباتی نیز در پشت‌پرده این لابی‌ها و رایزنی‌ها وجود دارد.

بر اساس این گزارش، داور نامدار مدیرکل سابق اداره منابع طبیعی اســتان، در ماه‌هـای اخیر به‌خاطر قطع بی‌رویه درختان از جنگل‌های ارسباران مورد انتقاد بسیاری از مسئولان‌ دلسوز اســتانی و‌ رسانه‌های اســـتان بود و زمزمه‌هایی از برکناری این مدیرکل به‌خاطر ضعف در مدیریت مطرح می‌شد اما در تهران پست گرفت تا مدیرانـش در تهران، حاشیه امنی برای وی بـسـازند!