اختلال پانیک چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

 

اختلال پانـیـک چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

ترس یک واکنش طبیعی در انسانهاســت؛ اکثر افراد در هنگام ترس دچار اســترس و اضطراب میشوند که اگر این حالات به درستی کنترل نشوند به مرور زمان منجر به حملات پانـیـک میشود. ترس یک واکنش درونی برای محافظت از خود در برابر هر گونه خطر اســت که گاهی به صورت غیر طبیعی و غیر منطقی بروز می کند. 

تقريباً هر كسی زمانى ترس های غیر طبیعی همچون ترس از ارتفاع، موقعیت اجتماعی، مکان های عمومی و حیوانات را تجربه کرده، در زمان ترس افراد دچار حمله پانـیـک می شوند که این عامل جسم، روح و روان افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی سلامتشان را به خطر می اندازد. 

حمله پانيك با سطح شديدى از ترس مشخص مى ‏شود كه باعث ایجاد اضطراب و افسردگی در افراد شده و ممكن اســت آن را به اشتباه به‏ عنوان حمله قلبى يا ساير مشكلات پزشكى شديد تعبیر کنید.

اختلال پا نيك اغلب “ترس از ترس” ناميده مى ‏شود، زيرا افرادى كه از اين اختلال رنج مى ‏برند از علائم ترس (يا يك حمله پانيك) مى‏ ترسند و اين علائم را به معنى اين كه اتفاق وحشتناک قريب ‏الوقوع براى آن‏ها رخ می ‏دهد تعبير مى ‏كند.
هنگام مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید.

اختلال پانیک چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

علائم حمله پانـیـک

كوتاه شدن تنفس، احساس سوزش، ناراحتى معده، صداى زنگ در گوش، حس مرگ قريب ‏الوقوع، درد قفسه سينه، عرق كردن، و تپش قلب از علائم بیماری حمله پانـیـک اســت.
لرزش، احساس خفگى، پرکاری تیروئید، اعتياد به كافئين و پرولاپس دريچه ميترال نیز از دیگر علائم حمله پانـیـک اســت.

بعد از مشاهده علائم چه باید کرد؟

در هنگام مشاهده علائم این حمله بايد نخست به پزشك مراجعه كنيد تا علت‏هاى پزشكى اين علائم را رد كند و در هنگام رد دلایل پزشکی ،باید يك روانشناس بالینی شما را براى تعيين اين كه از “اختلال پانيك” رنج می ‏بريد ارزيابى كند.

جنگ یا فرار؟ انتحاب باشماســت!

هنگام مواجهه با خطر، واکنش ترس رخ مى‏ دهد و مغز به شما برای محافظت از خودتان هشدار می دهد که در این حالت علائم ترس همچون تپش قلب و تنفس شدید به ما براى گریز و یا براى جنگيدن توان می دهد.
هنگام ترسیدن دستگاه عصبی فرد فعال می شود و برای مقابله با خطرات احتمالی واکنش هایی همچون جنگ یا گریز را از خود نشان می دهد.

اختلال پانیک چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

پاسخ قلب شما چیست؟ 

هنگام مواجهه با خطر، قلب ما به دلیل پمپاژ خون سريعتر مى ‏تپد و وجود اكسيژن در آن به ما انرژى بيشترى براى فرار يا جنگيدن مى‏ دهد، که اين پاسخ طبيعى به خطر واقعى اســت كه آن را “هشدار درست” می نامیم.

گاهی ترسیدن باعث ایجاد هشداری غلط در افراد می شود، خاطر نشان کرد: در اختلال پانيك، حتی اگر هیچ خطری شما را تهدید نکند شما نیز تصور مى‏ كنید که در خطر هستيد که در این صورت شما دچار حالت “هشدار غلط” شدید می شوید.

ترس، حملات پانـیـک را افزایش می دهد! 

ترسیدن باعث افزایش اختلال پانـیـک در افراد می شود ؛ در رويداد های ناگوار دقيقا از علائمى كه براى محافظت از خودتان در برابر خطر طراحى كرديد مى ‏ترسيد كه در مواجهه باخطر مغزتان حملات پانيك بيشتر و بيشترى ايجاد مى ‏كند.
بیشتر افراد بعضی از بیماریها را با اختلال پانـیـک اشتباه می گیرند، افزود: بیشتر مردم به اشتباه بیماری هایی همچون ذهنى جدى، پزشكى خطرناك، بيمارى قلبى یا اسكيزوفرنيا را جز علامت حمله پانـیـک می دانند و به همین دلیل ممکن اســت تماس خود را با واقعیت از دست بدهند و دچار سکته های قلبی و یا مغزی شوند. 

احساسات درونی بیماران مبتلا به اختلالات پانـیـک

بیماران مبتلا به اختلال پانيك بر احساسات درونى همچون “قلبم دچار تپش شده اســت ، من دچارحمله قلبى شدم، من احساس ضعف و سرگيجه دارم و من دارم از حال مى ‏رم، متمركز مى‏ شوند و هم‏چنين این افراد ممکن اســت هنگام خواب حملات پانيك را تجربه ‏كنند.
چگونه اختلال پانـیـک را درمان کنیم؟

اختلال پانیک چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

با درمان شناختی- رفتاری ،حمله پانـیـک را سرکوب کنید

درمان شناختی- رفتاری، توسط روانشناس بالینی یکی از موثرترین راه های درمان حمله پانـیـک اســت که در این درمان افراد، باورها، برداشت‏هاى غلط، و قضاوت‏های خود را درباره اين اختلالات تصحيح می کنند.

روش درمان دارویی که توسط پزشک صورت می گیرد نیز از دیگر روش های درمان این اختلال محسوب می شود.

روش هایی همچون شناخت‌ درمانی و حمایت‌درمانی برای بهبود و کاهش حمله پانـیـک مفید اســت و مبتلایان به این اختلال حتما باید دوره درمانی را کامل طی کنند.

دارو درمانی نیز یکی دیگر از روش های درمان حمله پانـیـک اســت، اظهار داشت: بیماران  به هیچ‌ وجه دوز دارو را کم یا زیاد نکنند و حتی زمانی که احساس می‌کنند خوب شده‌اند و برای هرگونه تصمیم در خصوص مصرف یا قطع دارو را با پزشک خود درمیان بگذارند.

 

زنان، در معرض خطر حملات پانـیـک!

زنان 2 برابر مردان در معرض خطر اختلال پانـیـک هستند. حدود 7 درصد از جمعیت بزرگسالان بین 18 تا 54 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد که این اختلال در زنان بیشتر از مردان اســت ومعمولا علائم آن در اوایل بلوغ ایجاد می‌شود.

شیوع حمله پانـیـک در سنین پایین‌تر در زنان و مردان مساوی اســت، اما به دلیل بروز اختلالات و آشفتگی هایی همچون اضطراب ، افسردگی ،ترس و نقش در نگهداری از فرزندان، زنان در سنین بالاتر نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به حملات پانـیـک هستند.

بنابراین ترس ﻫﺎی ﺧﻮد را ﺑﺸﻨﺎﺳﯿﺪ و برای غلبه ﺑﺮ آن، ﺧﻮدﺗﺎن را در ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﻫﺎی ﺗﺮﺳﻨﺎک قرار دهید، آﻧﻮﻗﺖ ﺧﻮاﻫﯿﺪ دﯾﺪ ﭼﻨﺪان ﻫﻢ ﮐﻪ ﻓﮑﺮ ﻣﯽ ﮐﺮدﯾﺪ ﺗﺮﺳﻨﺎک ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ، اما در ﺻﻮرت غلبه ترس بر شما ، ﺑﺮای رﻓﻊ آن واکنش ها به متخصص مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …