آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

آنچه درباره فرانسه باید بدانید

اطلاعات عمومی درباره فرانسه

فـرانـسـه (به فرانسوی: La France) با عنوان رسمی جمهوری فـرانـسـه (به فرانسوی: République française) یکی از کـشـورهای اروپای غربی اســت که دارای منطقه‌ها و قلمروهای زیادی در آنسوی دریاهاســت. فـرانـسـه یکی از سه کـشـوری اســت که دارای سواحلی هم در دریای مدیترانه و نیزاقیانوس اطلس می‌باشــد (دو کـشـور دیگر عبارتنــد ازاسپانیا و مراکش). به دلیل شکل نقشهٔ این کـشـور، در زبان فرانسوی به آن لقب l’Hexagone (معنی:شش‌ضلعی) داده‌انــد.

بر پایه مساحت، فـرانـسـه بزرگ‌ترین کـشـور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کـشـور بزرگ در کل قاره اروپا به‌شمار می‌آید. جمعیت فـرانـسـه فراتر از ۶۷ میلیون تَن اســت که با این شمار، فـرانـسـه در رتبه دومین کـشـور پرجمعیت پس از آلمان در اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. پایتخت فـرانـسـه، شهر پاریس اســت. این شهر بزرگ‌ترین شهر این کـشـور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فـرانـسـه اســت. قانون اساسی فـرانـسـه برپایه یک همه‌پرسی در ۴ اکتبر ۱۹۵۸ به رسمیت رسیده‌اســت.

آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

این قانون تأکید بر ایجاد کـشـوری سکولار و دموکرات دارد که مردم در آن، حق حاکمیت را ایجاد می‌کننــد. اعلامیه حقوق انسان و شهرونــد که در انقلاب فـرانـسـهتدوین شــد و در نوع خود یکی از اولین سنــدهای تاریخی در این زمینه به‌شمار می‌آید، به گونه‌ای بیانگر باورهای این کـشـور اســت.

فرانسه و دوره رنسانس

پس از پایان قرون وسطا، فـرانـسـه تبدیل به یکی از سه ابرقدرت در قاره اروپا شــد به گونه‌ای که در سده‌های ۱۹ و ۲۰ دارای کلونی‌ها و مناطق تحت اســتعمار بسیاری بود. همچنین در طول تاریخ طولانی این کـشـور، فـرانـسـه تبدیل به مهمترین کانون پرورش بسیاری از هنرمنــدان، انــدیشمنــدان و دانشمنــدان در زمینه‌های گوناگون گردید تا جایی که این کـشـور را مرکز پیدایش و شکوفایی فرهنگ مدرن جهان می‌پنــدارنــد.

آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

در طی سده‌های هفدهم و هجدهم، جامعهٔ علمی، فرهنگی و هنری فـرانـسـه و انــدیشمنــدانی که از سراسر اروپا به آن می‌پیوستنــد دورانی را رقم زدنــد که به آن «دوره روشنگری» نامبرده می‌شود و از لحاظ دستاوردهای فکری و اجتماعی یکی از درخشان‌ترین دوره‌های تاریخ بشر اســت. فـرانـسـه چهارمین کـشـور دارنــده‌ی بیشترین میراث جهانی یونسکو در جهان اســت. هر ساله بیش از ۸۳ میلیون گردشگر به این کـشـور سفر می‌کننــد. این کـشـور دارنــده مقام اول را از نظر تعداد گردشگر دارا اســت.

اقتصاد فرانسه

در زمینه‌هایی چون فرهنگ، علوم بنیادی، صنعت و فناوری، هنر، نظام، اقتصاد و سیاســت، فـرانـسـه یکی از کـشـورهای مهم و تأثیرگذار جهان می‌باشــد. فرانسه دارای رتبهٔ پنجم در بین سایر کـشـورها از نظر بودجه و هزینه‌های نظامی اســت. همچنین از نظر ذخایر هسته‌ای، رتبهٔ سوم را داراســت. فـرانـسـه یکی از کـشـورهای توسعه یافته اســت که قدرت اقتصادی زیادی دارد. از دید اقتصادی، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و از نظر برابری قدرت خرید رتبهٔ هفتم جهان اســت.

آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

در زمینهٔ اســتانــداردهای بین‌المللی، فـرانـسـه را می‌توان از کـشـورهای پیشرو دانست. اســتانــداردهای بالای زنــدگی، تحصیلات، سلامت، امید به زنــدگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فـرانـسـه را از جمله کـشـورهای ایده‌آل برای زنــدگی معرفی می‌کنــد. فـرانـسـه همچنین از کـشـورهای مؤسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشــد.

فـرانـسـه نیز در چنــدین گروه و نهاد بین‌ المللی دیگر مانند فـرانـسـه‌زبانی، گروه هشت، گروه بیست، ناتو،سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانی و اتحادیهٔ لاتین عضویت دارد. این کـشـور همچنین از کـشـورهای پیشرو در تأسیسات اتحادیه اروپا بوده‌اســت..

آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه آنچه درباره فرانسه باید بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

فرانسه یک کشور توریست پذیر است و جاذبه های تاریخی و طبیعی باعث شده است که سالانه از سرا سر جهان به این کشور زیبا مسافرت کنند و تعطیلات خود را در آن بگذرانند.

مطلب پیشنهادی

معنی ایموجی دو قلب چرخان ???? (Revolving Hearts), مجله اینترنتی چارگوشه

معنی ایموجی دو قلب چرخان ???? (Revolving Hearts)

معنی ایموجی دو قلب چرخان ???? (Revolving Hearts) قلب بخشی از بدن است که از …