آنچه باید درباره پروتز لب بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید

 

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید

لب های کم حجم، برای بسیاری از زنان ناخوشاینــد اســت به این ترتیب، پروتز و برجسته سازی لب ها می توانــد سبب افزایش حجم آن شود؛ مخصوصا زمانی که سن بالا رفته و چربی کاهش می یابد.
پروتز لب سبب برجسته شدن لب شده و یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد چهره ای بسیار جذاب اســت. برجسته سازی و تقویت لب با روش ایمپلنت لب و یا پرکننــده های پوستی و تزریقی، دیر زمانی اســت که صورت می گیرد.
کسانی که لب های کم حجمی دارنــد، معمولا به دنبال اســتفاده از این روش ها هستنــد. زمان بازیابی و بهبود، پس از پروتز لب به طور معمول کوتاه اســت.
معمولا اکثر افراد می تواننــد این روش ها را به کار ببرنــد، اما توصیه می شود، قبل از تصمیم گیری، درباره خطرات و مزایای این کار، اطلاعاتی داشته باشنــد. تقویت لب با اســتفاده از پرکننــده های تزریقی لب، نتایج دلخواه برای فرد فراهم می کنــد.

انواع پروتز لب

به دو دسته کلی تقسیم می شونــد؛ روش های موقت – حداقل تهاجمی، روش های دائمی که این روش ها، دارای نتایجی دائمی هستنــد.
– یکی از طبیعی ترین راه های پر کردن یا تقویت لب ها ، تزریق چربی اســت. تزریق چربی، فراینــدی اســت که در آن چربی از بدن خارج شده، تمیز می شود و به لب ها تزریق می شود.

– یکی از روشهای حجیم سازی لب، پرکننــده های اسید هیالورونیک اســت، یعنی اســتفاده از فرم اسید هیالورونیک که یک ماده طبیعی در بدن اســت. پرکننــده های اسید هیالورونیک به منظور افزودن حجم و بهبود شکل و ساختار ، به لب تزریق می شود.
– روش دیگر برجسته سازی لب، تزریق کلاژن به لب اســت. یکی دیگر از پرکننــده های پوستی که می توانــد برای حجم دهی و برجسته سازی لب اســتفاده شده و آین کار با اســتفاده از پروتئین طبیعی کلاژن صورت می گیرد. همچنین ،کلاژن برای از بین بردن چین و چروک و خطوط اطراف دهان و پیشانی، بسیار موثر اســت.

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

بزرگ کردن لب با اســتفاده از پر کننــده ها

متخصصان بطور مکرر از پر کننــده های لب قابل تزریق برای برجسته کردن لب و جذاب کردن ظاهر آن اســتفاده می کننــد. با توجه به مواد بسیار متنوع و تکنیک های تزریق برای بزرگ کردن لب (به طور مثال تزریق ژل لب، تزریق چربی لب و…)، در این رابطه تعداد زیادی از انتخاب ها وجود دارنــد که می تواننــد برای بر طرف کردن نیازهای شخصی شما مناسب باشنــد. پیشرفت های ایجاد شده در حوزه بهبود و تغییر شکل ظاهر لب باعث ایجاد برخی روش های جدید درمانی شده که متخصصان از آنها به عنوان پر کننــده های لب دائمی اســتفاده می کننــد.

نکاتی درباره تکنیک های تزریقی برای بزرگ کردن لب

بزرگ کردن لب با اســتفاده از پر کننــده های تزریق می توانــد نتایج مطلوب برای فرد در مدت زمان کوتاه یعنی حدود ۳۰ دقیقه به همراه داشته باشد. در این حالت معمولاً نیازی به اســتفاده از بی حسی برای انجام عمل جراحی نیست، زیرا پر کننــده معمولاً حاوی لیدوکائین یا سایر انواع مواد بی حسی هستنــد. نتایج اســتفاده از پر کننــده های لب تزریقی موقت اســت، زیرا بدن در واقع این مواد را با گذشت زمان تجزیه کرده و جذب می کنــد. در این حالت مدت زمان باقی مانــدن تاثیر ناشی از این مواد در افراد مختلف متفاوت اســت، اما بطور میانگین این مواد پس از چهار تا شش ماه تاثیر خود را از دست می دهنــد. معمولاً به افرادی که قصد اســتفاده از پروتز لب برای بزرگ کردن دائمی لب خود را دارنــد توصیه می شود ابتدا از پر کننــده های موقتی اســتفاده کننــد و در صورت مطلوب بودن نتایج برای آنها روش های دائمی برای زیباسازی لب را انتخاب نماینــد.

بعد از بزرگ کردن لب چه انتظاری باید داشته باشیم

بزرگ کردن لب با اســتفاده از پر کننــده های لب، جراحی انتقال چربی، یا اســتفاده از پروتز های لب معمولاً در مطب دکتر انجام می شود. طول دوره ریکاوری عمل جراحی بزرگ کردن لب بستگی به نوع عمل جراحی انجام شده دارد. به هر حال، اکثر بیماران می تواننــد پس از یک روز به فعالیت عادی خود باز گردنــد. در پایان این مدت اثرات ناشی از داروی بی حسی بطور کامل بر طرف می شود. پس از انجام هر نوع عمل جراحی بزرگ کردن لب بیمار ممکن اســت با کمی ورم و کبودی در صورت خود مواجه شود. اگر از پر کننــده ها برای بزرگ کردن لب اســتفاده شده باشد، این عوارض می تواننــد برای یک هفته دوام داشته باشنــد و اگر برای انجام این کار از پروتز لب اســتفاده شده باشد، مدت زمان لازم برای بر طرف شدن کامل این عوارض معمولاً سه هفته اســت. ناراحتی های احتمالی در طول دوره ریکاوری عمل جراحی بزرگ کردن لب در سطح حداقل اســت و به نــدرت نیازی به مدیریت آنها با اســتفاده از داروهای مسکن وجود دارد.

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

مراقبت های قبل و بعد از عمل پروتز لب

قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن لب، بیماران باید دستورالعمل های مورد نیاز را از دکتر خود دریافت کننــد. در صورتی که نیاز به انتقال چربی یا عمل پروتز لب وجود داشته باشد، بیماران باید نکات زیر را رعایت کننــد.

• توقف اســتفاده از داروها، گیاه ها، و ویتامین های خاص برای دو هفته قبل از عمل جراحی
• اجتناب از خوردن یا آشامیدن غذا پس از نیمه شب روز قبل از عمل پروتز لب
• خودداری از آرایش کردن، اســتفاده از جواهرات، و لنزهای چشمی در روز عمل جراحی
• بعد از عمل تا سه روز نیاز به اســتراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و… تهیه نمایید.
• در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.
• قبل از مراجعه جهت بستری حتما اســتحمام کنید زیرا اســتحمام در عرض یک هفته پس از عمل ممنوع اســت. اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانمها ضروری اســت.
• جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
• در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
• روز عمل لباسهای جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
• هنگام مراجعه یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
• از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کنــد ضروری اســت.

مراقبت های بعد از عمل پروتز لب چیست؟

• زمانیکه عمل به پایان رسید شما به قسمت ریکاوری اتاق عمل منتقل خواهید شد تا در آنجا برای مدتی تحت مراقبت و نظارت دقیق باشید. پس از مدت کوتاهی به بخش انتقال خواهید یافت. دید شما ممکن اســت برای مدت کوتاهی ناواضح باشد که علت آن پمادی اســت که در حین عمل برای محافظت از چشمان شما بر روی آنها زده میشود. چنــد ساعت بعد، شما از بیمارستان مرخص شده و به منزل برمی گردید. البته دانستن این نکته ضروری اســت که مدت زمان بستری و زمان ترخیص میتوانــد در بیماران مختلف متفاوت باشد.
• زمانیکه به منزل رسیدید باید در حالت درازکشیده به پشت (طاقباز) و درحالیکه دو بالش زیر سر دارید بمدت ۳ روز اســتراحت مطلق نمایید. به یاد داشته باشید که تنها مُسکن مجاز در هفته اول پس از عمل اســتامینوفن اســت و شما باید از هرگونه داروی ضد درد دیگر اجتناب نمایید. سیگار کشیدن و همچنین اســتنشاق دود سیگار سبب به تاخیر افتادن فرآینــد ترمیم شده و باید شدیدا اجتناب گردد.
• لب شما تا چنــد ساعت بیحس اســت و سپس آرام آرام احساس پُری، سفتی و سوزش مختصر میکنــد. این احساس با اســتفاده از داروهای تجویز شده تخفیف میابد. بالا نگه داشتن سر و گذاشتن دو سه بالش زیر سر هنگام خواب می توانــد برطرف شدن تورم را تسریع نماید. شما باید تا چنــد روز فقط مایعات و غذاهای آبکی مصرف کنید. فشار دادن لب تا یک ماه ممنوع اســت.
• ممکن اســت تا چنــد هفته احساس خواب رفتگی لب داشته باشید. پس از آنکه این خواب رفتگی برطرف شد ممکن اســت حس لب تا مدتی افزایش یافته باشد. ممکن اســت لب شما در سیر بهبودی دچار غیرقرینگی گردد که علت این امر تورم ناحیه بوده و همواره با کاهش ورم اصلاح میشود. مدت زمان لازم برای فروکش کردن کامل ورم ها و حصول شکل و نتیجه نهایی حدود ۶ ماه اســت.
• لبها ساختمانهایی بسیار حساس هستنــد و هرگونه دستکاری بر روی آنها دردناک اســت. این درد تقریبا در تمام موارد با اســتفاده از داروهای ضد درد کاهش یافته و به راحتی تحمل میشود. بسیار به نــدرت ممکن اســت درد شدید باشد و عملکردهای لب شامل صحبت کردن و غذا خوردن را تحت تاثیر قرار دهد.احساس سفتی، پُری و سوزش بعد از عمل طبیعی اســت و با دارو برطرف می گردد.
• شما نیاز به یک هفته اســتراحت در منزل دارید و میتوانید پس از آن به کار و زنــدگی روزمره خود بازگردید. ویزیتهای مجدد یک هفته، دو هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام می شود.

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

خطرات پروتز لب

از آنجا که امکان واکنش آلرژیک نسبت به مواد مورد اســتفاده برای پروتز لب وجود دارد، پس بهتر اســت وجود هرگونه آلرژی به پزشک اطلاع داده شود.

  • پزشک شما باید روش مناسبی را بر طبق شرایط فرد، انتخاب کنــد. میزان پایداری پروتز لب ، بستگی به این دارد که چگونه بدن شما مولکول های پرکننــده را مختل کنــد. پزشک شما قادر خواهد بود یک برآورد کلی از روش و میزان اثردهی پروتز لب به شما ارائه دهد.
  • به هرحال لازم اســت که قبل از انجام هر نوع روشی، از عوارض احتمالی آگاه باشید. برخی از خطرات ممکن اســت شامل عفونت، زخم و یا سفتی لب ها باشد.
  • با این حال، با یک تصمیم گیری مناسب می توان میزان خطرات را به شدت کاهش داد. گرچه به طور کلی همیشه پروتز لب ، دارای عوارض اســت، اما واکنش شما به نوع پرکننــده ای که انتخاب می کنید و توانایی شما برای بهبودی نیز مساله مهمی اســت.
  • عوارض جانبی خفیف ناشی از پرکننــده های تزریقی لب عبارتنــد : قرمزی، کبودی، تورم، ناراحتی جزئی، حساسیت و عفونت. با مراقبت مناسب، این علائم را می توان به حداقل رسانــد و معمولا این علائم و مشکلات، ظرف مدت چنــد روز از بین می رود.
  • شما می توانید با کمی دقت و مراقبت، از بروز عوارض ناخواســته و یا عوارض جانبی ماننــد: عفونت فعال یا التهاب، اختلالات عصبی صورت، خونریزی، ضایعات عود مجدد، یا سابقه آلرژی چنــدگانه جلوگیری کنید. کبودی، تورم و درد ممکن اســت تا یک هفته طول بکشد. در موارد نادر تزریق اسید هیالورونیک لازم اســت.

آیا شما کانــدید مناسبی برای جراحی پروتز لب هستید؟

برخی افراد بطور طبیعی دارای لبهای نازک ، ضعیف و مسطح هستنــد و این امر بر زیبایی صورت آنها را تاثیر منفی گذاشته اســت. علاوه بر این، با افزایش سن از حجم لبها کاســته شده و خط مرطوب لب پایین می آید. اگر شما هرکدام از موارد مذکور را دارا هستید کانــدید مناسبی برای این جراحی به حساب می آیید.

آیا پروتز لب دردناک اســت؟

بیماران می‌گوینــد که در طی انجام پروتز لب هیچ‌گونه درد و یا ناراحتی احساس نمی‌کننــد. بسیاری از افراد در شب روز درمان داروی مسکن مصرف می‌کننــد تا احساس درد کنترل شود و بهتر بتواننــد اســتراحت کننــد. اکثر بیماران در فردای روز عمل مصرف داروهای مسکن تجویزشده را قطع می‌کننــد.

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

آیا من می توانم پروتز لب را انجام دهم؟

برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید از خود بپرسید که چرا می خواهید این عمل را انجام دهید . شما زمانی باید این عمل جراحی را انجام دهید که برای تغییر شکل ظاهری خود تصمیم قطعی گرفته باشید .
اگر هدف شما از انجام دادن این عمل جراحی خوشحال کردن شخص دیگر اســت یا می خواهید چهره ی خود را شبیه یک عکس خاص در بیاورید بهتر اســت تجدید نظر کنید .
داشتن انتظارات معقول و واقعی ازنتیجه ی عمل جراحی بسیار اهمیت دارد . لب های جراحی شده ممکن اســت لب های شما را پُر تر و برآمده تر نشان دهد اما هنگامی که مطب دکتر را ترک می کنید هنوز هم خودتان هستید !
دکتر شما می توانــد درباره ی جوانب منفی و مثبت لب های شما برای پروتز لب با شما صحبت کنــد و به شما کمک کنــد که تصمیم بگیرید که کدام تکنیک و یا کدام محصول برای لب های شما مناسب تر اســت .
قبل از اینکه برای پروتز لب های خود تصمیم بگیرید می بایست از نظر جسمی سالم باشید و از سیگار کشیدن اجتناب کنید. اگر هر کدام از موارد زیر شامل حال شما می شود نباید این عمل جراحی را انجام دهید.

 عفونت ماننــد تب خال، دیابت، لوپوس، مشکلات لخته شدن خون. اگر شما در گذشته دچار تب خال دهانیشده اید قبل از عمل جراحی باید با دکتر خود مشورت کنید. اگر شما هر گونه حساسیت شناخته شده یا حساسیت به لیدوکائینرا دارید قبل از عمل جراحی با دکتر خود در میان بگذارید. در مورد داروهایی که مصرف می کنید با دکتر خود صحبت کنید .

پیدا کردن دکتر مناسب

متخصصان متعددی وجود دارنــد که می تواننــد عمل پروتز لبرا انجام دهنــد ماننــد جراحان پلاســتیک، متخصصین پوست و جراحان زیبایی صورت. یکی از مهمترین مسائل در عمل پروتز لب پیدا کردن یک دکتر مناسب و باتجربه اســت. این نکته بسیار حائز اهمیت اســت که جراح خود را بر اساس موارد زیر پیدا کنید:

 میزان تحصیلات ، میزان تخصص ، مدرک
 تعداد تجربه ی عمل جراحی لب
 میزان راحتی شما با دکتر خود

بعد از پیدا کردن یک دکتر مناسب که بتوانــد عمل جراحی لب را به خوبی انجام دهد، شما می بایست یک قرار ملاقات برای مشاوره در دفتر او بگذارید. به طور کلی به دلیل اهمیت جلسه مشاوره معمولا هزینه ای مرتبط با آن نیز وجود خواهد داشت.

آنچه باید درباره پروتز لب بدانید, مجله اینترنتی چارگوشه

هزینه ی پروتز لب

هزینه پروتز لب به نوع پروتزی که انتخاب می کنید، انــدازه آن، هزینه بیهوشی یا بی‌حسی موردنیاز و همچنین دستمزد پزشک متفاوت اســت. مطمئناً برای برجسته کردن لب به روش پروتز باید هزینه‌ای بیش از روش تزریق ژل و چربی پرداخت کنید. قیمت پروتز لب در مراکز مختلف اطراف محل سکونت خود و شهرهای دیگر را بررسی کنید زیرا معمولاً قیمت‌ها در شهرها و اســتان‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارنــد. حتماً در مورد تمامی موارد و هزینه‌های آن‌ها پرس و جو کنید تا از متحمل شدن هزینه‌هایی که معمولاً به دلیل بی‌اطلاعی به بیماران تحمیل می‌شونــد جلوگیری کنید.اما به طور میانگین این عمل در مطب ها از 2 میلیون تا 4 میلیون صورت می گیرد.

چگونه ژل لب را از بین ببریم؟

بسیاری معتقدنــد که با تخلیه ژل همه چیز به روز اول بر می گردد. با این حال، این کار همیشه نتیجه خوبی به همراه نــدارد. معمولا ژل در بافت لب رشد می کنــد و شکل طبیعی لب ها را تغییر می دهد. بنابراین از بین بردن آن، کار تقریبا بسیار پیچیده ای اســت.

نوعی روش خاص و منحصر به فرد وجود دارد که اجازه می دهد ژل از لب ها بیرون آمده و به طور همزمان لب ها را بازسازی کنید. اما نیاز به حذف ژل در لب تنها بخشی از مشکل اســت. بنابراین در طول عملیات مشابه، شکل هماهنگ لب ها احیا می شود. یکی از روش ها، حذف بیو پلیمر از طریق برش در داخل لب ها اســت. این روش باعث می شود آسیبی به عضلات و رگ های خونی وارد نیامده و همچنین ظاهر لب ها حفظ شود.

مطلب پیشنهادی

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر, مجله اینترنتی چارگوشه

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر در سری …