آمونیاک (Ammonia), مجله اینترنتی چارگوشه

آمونیاک (Ammonia)

آمونیاک (Ammonia)چیست؟

آمونیاک (به انگلیسی: Ammonia)با فرمول شیمیایی NH3، در هوای شهرها و مجاورت توالت‌ها وجود دارد. در طبیعت از تجزیهٔ مواد آلی ازت دار همچون اوره ادرار به‌دست می‌آید.

رومی‌های باستان آمونیوم کلرید را به عنوان پول و سپرده استفاده می‌کردند. آن‌ها سنگ آمونیوم را از مکانی به نام پرستشگاه ژوپیتر یا همان لیبی جدید جمع‌آوری می‌کردند. اما آمونیاک به شکل نمک آمونیاک نخستین بار توسط جابر ابن حیان در قرن ۸ شناخته شد.
آمونیاک (Ammonia), مجله اینترنتی چارگوشه

ساختار مولکولی

مولکول آمونیاک از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده‌است. با توجه به وجود یک جفت الکترون ناپیوندی بر روی نیتروژن، این مولکول ساختار هرم مثلثی دارد و زوایای پیوند کم‌تر از ۱۰۹ درجه هستند. مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید.

خواص شیمیایی

خصلت بازی

آمونیاک طبق نظریه‌های اسید و باز برونستد-لوری و لوویس، یک ترکیب بازی محسوب می‌شود. pH محلول آبی آن هم بیش‌تر از ۷ است که این واقعیت را آشکار می‌سازد. واکنش زیر، خصلت بازی مولکول آمونیاک را توضیح می‌دهد.

تولیدگاز آمونیاک

مهم‌ترین روش صنعتی تولید آمونیاک، فرایند هابر نام دارد که شامل تهیة آمونیاک از عناصر سازنده آن می‌باشد. در این روش، گازهای نیتروژن و هیدروژن در دمای بالا و در فشار زیاد با هم واکنش می‌دهند و آمونیاک را تولید می‌کنند. کاتالیزگرهای مختلف هم به سهولت این واکنش کمک می‌نمایند.

کاربرد

از موارد استفادهٔ آمونیاک می‌توان به استفاده در تهیهٔ کودهای شیمیایی، یخ سازی، اسید نیتریک، سایر ترکیبات نیتروژنه، مواد منفجره و نگهداری از مواد غذایی اشاره کرد.

یکی دیگر از کاربردهای آمونیاک می‌توان به استفاده در رشته ورزشی وزنه‌برداری و پاورلیفتینگ اشاره نمود. بوییدن این محلول باعث بازکردن عروق می‌شود و ورزش کار را تا حدودی عصبی می‌کند و در مهار کردن وزنه در مسابقات کمک می‌کند.

در بدنسازی و مسابقات چه تاثیری دارد؟

در جام جهانی 2018 بازیکنان سوریه آمونیاک مصرف کردند ، که مصرف آمونیاک برای این بازیکنان روسیه بسیار سر و صدا داشت . روزنامه آلمانی اعلام کرد مصرف آمونیاک برای بالابردن قوای جسمانی بازیکنان فوتبال بوده است و استنشاق گاز آمونیاک توان جسمانی ورزشکاران را بالا می برد. تیم پزشکی روسیه با تایید مصرف و استنشاق گاز آمونیاک توسط بازیکنان تیم روسیه اعلام کرد که تیم اسپانیا و کرواسی نیز از این روش استفاده کرده اند.

فدراسیون بین المللی فوتبال آمونیاک را جزو مواد نیروزا دسته بندی نکرده اما استفاده آشکار از آن در مسابقات بین المللی فوتبال به صورت آشکار کم سابقه بوده است.

استنشاق آمونیاک برای توان جسمی

 استنشاق آمونیاک باعث افزایش نیاز بدن به اکسیژن برای فعالیت سنگین ورزشی می باشد . وقتی که میزان مصرف اکسیژن برای فعالیت های ورزشی تا حد زیاد تغییر کند و به 1000 سی سی در دقیقه افزایش می دهد در صورتی که در حالت عادی میزان مصرف 150 سی سی در دقیقه می باشد . استنشاق آمونیاک با باز کردن عروق بدن میزان و جریان اکسیژن را در خون بالامی برد و قوای بدن را افزایش می دهد . این روش  مصرف گاز برای وزنه برداری و بدنسازی استفاده می شود که سطح هوشیاری را نیز بالا می برد.

استشاق دراز مدت گاز آمونیاک چه آثاری در انسان دارد؟

گاز آمونیاك برای بولب های حسی بویایی بسیار سمی بوده و تنفس دراز مدت آن موجب از بین رفتن آنها و در نتیجه از بین رفتن حس بویایی می شود. بعلاوه تنفس دراز مدت این گاز موجب آسیب مغزی نیز می شود. تنفس این گاز در مراكزی كه با این گاز كار می كنند جزو موارد بیماریهای شغلی محسوب شده و شامل قوانین بین المللی سلامت شغلی محسوب می شود. در كشور های پیشرفته صاحبان كار موظفند نسبت به رفع نشتی گاز ، تهویه مناسب و پرداخت خسارت به فرد آسیب دیده اقدام سریع بعمل آورند.

عوارض استنشاق آمونیاک

اگر استنشاق گاز آمونیاک بیشتر از حد باشد ، سبب تحریک دستگاه تنفسی و پوست وچشم می شود . حجم زیاد مصرف آمونیاک به شش ها صدماتی وارد می کند که جبران ناپذیر است.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها و تاریخ دقیق روز چشم‌رنگی, مجله اینترنتی چارگوشه

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها و تاریخ دقیق روز چشم‌رنگی

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها + تاریخ دقیق روز یکشنبه ۲۲ …