آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

امروز می خواهیم پارتیشن بندی کامپیوتر بدون نرم افزار را آموزش دهیم. ما می توانیم در هنگام نصب ویندوز این کار را انجام دهیم و یا بعد از نصب ویندوز اقدام به چارتیشن بندی کنیم. اما در ابتدا نیاز می باشد بدانیم که منظور از پارتیشن بندی چیست و چرا نیاز می باشد هارد را پارتیشن بندی کنیم. پارتیشن بندی هارد دیسک امری اجتناب ناپذیر است به طور مثال اگر هارد ما تک پارتیشن باشد مجبور میشویم تمام اطلاعات را در پارتیشن C ذخیره کنیم در این صورت با خرابی ویندوز اطلاعات شما قابل رویت نبوده اما در صورت پارتیشن بندی بیش از یک پارتیشن زمانی که درایو C  به مشکل بخورد با تعویض ویندوز اطلاعات قابل رویت می باشد.

یکی از عمده دلایل پارتیشن بندی هارد دیسک استفاده بهینه از تمام هارد درایو می باشد، یک مثال ساده: پارتیشن بندی هارد مانند کمدی بوده که با تجهیزات طبقه بندی می شود در مقایسه با کمدی که فضای یکپارچه دارد.

انواع پارتیشن ها در هارد دیسک

در سیستم پارتیشن بندی عام که بیشتر مد نظر می باشد ۳ نوع پارتیشن پایه وجود دارد:

Primary یا اولیه

Logical

Extended

پارتیشن Primary به پارتیشن بندی گفته می شود که توانایی نصب سیستم عامل روی پارتیشن وجود داشته باشد . اگر هارد شما براساس MBR پارتیشن بندی شود توانایی ۴ پارتیشن Primary را دارد یعنی شما می توانید ۴ سیستم عامل متفاوت روی این هارد تعبیه نمائید و در زمانی که بر اساس GPT پارتیشن بندی نمائیم می توان تا ۱۶۴ پارتیشن Primary روی سیستم نصب کنیم .

پارتیشن Logical و Extended

پارتیشن های Extended قابل قسمت به Logical هستند و هر هارد دیسک ۴ پارتیشن Primary یا یک Primary و یک Extended داشته باشد . تفاوت Primary با Logical در این است که قابلیت بوت شدن در Primary وجود دارد و این ویژگی به دلیل MBR در درایو Logical وجود ندارد در قسمت پایین طریقه پارتیشن بندی هارد خام را توضیح می دهیم.

 آموزش پارتیشن بندی هنگام نصب ویندوز

۱-برای این کار ابتدا روی My Computer کلیک راست میکنیم و گزینه Manage  را انتخاب می کنیم.

۲- در منوی ظاهر شده روی پنجره Disk Management  کلیک میکنیم و هارد مورد نظر را مانند شکل زیر انتخاب میکنیم و روی آن کلیک راست کرده و گزینه Initialize Disk را انتخاب میکنیم:

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

پارتیشن بندی هارددیسک

۱. MBR : توانایی MBR در ساختن حداکثر ۴ پارتیشن Primary  بوده و بیش از ۴ پارتیش Primary نمی تواند بسازد. تفاوت دوم توانایی شناساندن بیش از هارد ۲ ترابایت را ندارد یعنی هارد ۳ ترابایت را اگر بر اساس MBR پارتیشن بندی کنید فقط همان ۲ ترابایت را شناسایی می کند.

GPT : اگر شما بخواهید بیش از ۴ پارتیشن Primary روی هارد داشته باشید از GPT استفاده کرده و زمانی که هارد شما بیش از۲ ترابایت باشد حتما باید پارتیشن خود را براساس GPT پارتیشن بندی کنید.

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

GBT و MBR در پارتیشن بندی

 

بعد از از انتخاب گزینه مورد نظر در قسمت مشکی رنگ پارتیشن کلیک راست کرده و گزینه New Simple Volume  را زده و بر اساس تصاویر زیر مراحل را دنبال کنید.

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

ساختن volume در پارتیشن بندی

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

حال بعد از این مرحله باید اندازه ی پارتیشن خود را مشخص کنیم. اگر میخواهید ۱۰۰ گیگابایت پارتیشن بسازید آن را در عدد ۱۰۲۴ ضرب کنید زیرا باید بر اساس مگابایت سایز را وارد کنیم. مثلا ۱۰۰GB بخواهیم بسازیم باید ۱۰۲۴۰۰ را وارد کنیم.

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزارحال در این قسمت باید نام داریوهای خود را انتخاب کنید.

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزارآموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

به بقیه ی تنظیمات بالا دست نزنید و گزینه ی finish را زده تا پارتیشن شما ایجاد شود.

آموزش پارتیشن بندی هارد کامپیوتر بدون نرم افزار

حال پارتیشن شما ایجاد شده و می توانید روی قسمت پارتیشن ایجاد شده که مشکی رنگ است راست کلیک کرده و گزینه ی new simple vouume  را انتخاب کنید تا پارتیشن شما فرمت شده و قابل استفاده شود.

شما می توانید همچنین از نرم افزار برای پارتیشن بندی هم استفاده کنید. یکی از این نرم افزار ها که بدون پاک شدن اطلاعات اقدام به پارتیشن بندی می کند Acronis disk director home است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از اقدام برای پارتیشن بندی باید از اطلاعات شخصی همچون عکس , فیلم خانوادگی و یا فایل های مهم بک آب تهیه کنید و به هیچ عنوان در هنگام پارتیشن بنید اقدام به ریست سیستم نکنید.

مطلب زیر هم برای پارتیشن بندی توصیه می شود.

چگونه ی فضای پارتیشن خود را تغییر دهیم؟

امیدوارم مطالب مفید بوده باشد.

مطلب پیشنهادی

بیت لاکر (bitlocker) چیست و چگونه ی اطلاعات خود را امن کنیم

بیت لاکر (bitlocker) چیست و چگونه ی اطلاعات خود را امن کنیم می خواهیم به …