آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

تقریبا با گذشت ۲ سال از ارائه ویندوز ۱۰ اکثرا کاربران از این ویندوز استفاده می کنند و یا اینکه تجربه ی کار با ویندوز ۱۰ را دارند. برای اینکه بتوانیم از ویندوز ۱۰ استفاده کنیم لذا باید با فرایند نصب این ویندوز هم آشنا شویم. نصب ویندوز روش های مختلفی دارد بنابراین در این آموزش میخواهیم به نصب ویندوز بر روی لپ تاپ بپردازیم. نصب ویندوز از روی DVD و یا از روی فلش انجام می شود و همچنین می توانید روی ماشین مجازی خود هم آن را نصب کنید.

نضب ویندوز ۱۰ از نصب بقیه ی ویندوزها راحت تر است و نیازی به نصب بسیاری از درایورها ندارید و خود ویندوز بسیاری از کاراها را انجام می دهد وشاید باورتان نشود در کمتر از ۱۵ دقیقه با چند کلیک می توانید ویندوزتان را نصب کنید. برای نصب ویندوز اولین چیزی که نیاز دارید یک DVD حاوی فایل نصب ویندوز یا یک فلش حاوی فایل نصبی دارید و بعد از آن باید سیستم خود با DVD یا فلش بوت کنیم.

اولین قدم برای تنظیمات بوت کامپیوتر

خستین مرحلۀ آموزش نصب ویندوز ۱۰ اختصاص به تنظیمات بوت کامپیوتر دارد. جهت انجام این مرحله، کامپیوتر خود را ری‌استارت کرده و –بسته به مدل کامپیوتر و لپ تاپ خود- با فشردن یکی از کلیدهای F12 یا F11 یا F10 یا F8 یا F2 وارد محیط بایوس کامپیوتر خود شوید. هدف از ورود به قسمت بایوس آن است که در بخش تنظیمات بوت، تنظیم کنید نخستین سخت افزاری که توسط کامپیوتر خوانده می‌شود، سی دی رام یا دیسک نوری شما باشد.

اگر نمی‌دانید که کدام کلید مناسب دستگاه شما است یک جستجوی ساده اینترنتی انجام دهید و آن را پیدا کنید. در غیر اینصورت بارها کامپیوتر یا لپ تاپ خود را ری استارت نمایید و پیش از بالا آمدن سیستم یکی از این دکمه‌ها را فشار دهید. هر بار یکی از از این دکمه ها را امتحان کنید تا بالاخره کلید مناسب را پیدا کنید و وارد محیط بایوس گردید.

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷تنظیمات بایوس ویندوز

بوت شدن کامپیوتر با DVD یا فلش ویندوز ۱۰

دومین مرحلۀ آموزش نصب ویندوز ۱۰ اختصاص به بوت شدن کامپیوتر با DVD ویندوز ۱۰ دارد. پس از وارد شدن به محیط بایوس، می‌بایست گزینه Boot را پیدا کنید. از هر گونه تغییر در دستگاه و دستکاری تنظیمات آن خودداری نمایید و تنها به دنبال گزینه بوت باشید. بلافاصله پس از مشاهده این گزینه، به دنبال عبارت First boot device بگردید. انتخاب این گزینه سبب می‌گردد تا اولین درایو خوانده شده توسط دستگاه شما، هارد دیسک یا درایو نوری باشد که شما در دستگاه قرار داده‌اید. در ضمن میتوانید فلشی که بوت کرده اید را هم انتخاب کنید.

ذخیره‌سازی تنظیمات

در این مرحله از آموزش نصب ویندوز ۱۰ به ذخیره‌سازی تنظیمات انجام شده در محیط بایوس خواهیم پرداخت. پس از طی دو مرحله فوق، می‌بایست دکمه F10 را فشار داده و تنظیمات را ذخیره‌سازی نمایید. پس از این کار دستگاه را ری استارت کنید. با این کار کامپیوتر شما قبل از خواندن هارد دیسک، دی وی دی حاوی ویندوز را می خواند و اصطلاحا کامپیوتر شما با دی وی دی ویندوز نصبی شما بوت می شود. دقیقا پس از ری استارت این گزینه نمایش داده می شود که کافیست یکی از کلید های صفحه کلید را مثلا دکمه اینتر را فشار دهید تا عمل بوت از دی وی دی صورت بپذیرد.

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷انتخاب زبان در نصب ویندوز

نصب ویندوز ۱۰:

این مرحله از آموزش نصب ویندوز ۱۰ اختصاص به بوت از دی وی دی و Install ویندوز دارد. با انجام مرحله شماره ۳، صفحه زیر برای شما به نمایش در خواهد آمد. در این صفحه می‌بایست روی گزینه next کلیک کرده تا Install now نمایان شود. با مشاهده این عبارت بر روی آن کلیک کنید تا عمل نصب دنبال شود.

بسته به نوع ویندوز شما ممکن است شماره سریال یا همان Serial Number از شما درخواست شود. در این مرحله اگر سریال ویندوز را در اختیار دارید آنرا وارد کنید و در غیراینصورت گزینه Do it later را انتخاب نمایید. بعلاوه درصورت مشاهده صفحه پذیرش، تیک عبارت I accept را بزنید تا به مرحله بعد بروید.

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

نصب ویندوز ۱۰

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

انتخاب ویندوز در هنگام نصب

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

گزینه ی custom و upgrade در نصب ویندوز

انتخاب نوع ویندوز درخواستی

این مرحله از آموزش نصب ویندوز ۱۰ اختصاص به انتخاب نوع نصب ویندوز دارد. آیا قصد ارتقای ویندوز خود را دارید یا میخواهید ویندوزی جدید نصب کنید؟ از آنجا که آموزش نصب ویندوز ۱۰ ما اختصاص به نصی یک ویندوز جدید دارید در این بخش گزینه Custom را انتخاب می‌کنیم.

(نکته: معمولاً بهترین انتخاب نصب یک ویندوز جدید و بایگانی کردن نسخه قبلی است. البته ویندوز ۱۰ ویندوز قبلی شما را پاک نمی کند بلکه در صورت وجود یک ویندوز قدیمی آن را وارد پوشه ای می کند تا شما بتوانید به فایل های ویندوز قبلی دسترسی داشته باشید و اطلاعات ارزشمندی که احتمالا در پوشه Desktop ویندوز قبلی تان بوده را در همه حال در اختیار داشته باشید.)

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

محل نصب ویندوز

محل نصب ویندوز

در این مرحله می‌بایست محل نصب ویندوز تعیین گردد. اگر بخواهید حتی می‌توانید دیسک خود را پارتیشن بندی کنید. توجه داشته باشید درصورتی که اطلاعات پارتیشن ها را دستکاری کنید چنانچه اطلاعات مهمی از قبل روی درایو مربوطه باشد ممکن است از دست برود.

وارد کردن اطلاعات

این مرحله از آموزش نصب ویندوز ۱۰ اختصاص به وارد کردن اطلاعات شخصی و ساده دارد. در این مرحله سوالاتی از شما پرسیده شود که مربوط به تنظیمات معمولی ویندوز است. به آنها پاسخ دهید تا به مراحل پایانی نصب ویندوز ۱۰ نزدیک تر شوید.

آموزش آسان نصب ویندوز ۱۰ و ۸ و۷

انتخاب password در نصب ویندوز ۱۰

انتخاب رمز ورود به سیستم

در این مرحله باید برای ورود به سیستم، رمزی انتخاب کنید که بسته به نوع ویندوز شما یا رمز معمولی از شما پرسیده می شود و یا از شما می خواهد که وارد حساب کاربری مایکروسافت خود شوید. درصورتیکه این حساب را ندارید روی گزینه create new account کلیک کنید تا فرایند ساخت حساب کاربری برای شما اجرا شود. در صورت مواجهه با اشکال در این بخش می‌توانید راهنمایی‌‌های لازم را از کارشناسان ما در مرکز تعمیر لپ تاپ ایسر دریافت نمایید.

اتمام نصب ویندوز ۱۰

اگر مراحل ۹گانه مرتبط با آموزش نصب ویندوز ۱۰ را به خوبی انجام داده باشید، در این مرحله نصب ویندوز شما با موفقیت انجام شده است. لازم به یادآوری است در صورت مواجهه با هر گونه اشکال می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان نرم افزاری ما در مرکز تعمیر کامپیوتر ایسر و یا مرکز تعمیر لپ تاپ ایسر تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

تا اینجا شما می توانید ویندوز خود را به راحتی نصب کنید اما کار اصلی بعد از نصب ویندوز می باشد که شما باید ویندوز خود را شخصی سازی کرده و مطابق کارکرد خودتون از امکانات آن استفاده کنید. بعد از نصب ویندوز باید مراحل زیر را طی کنید:

فعال سازی یا اکتیو کردن ویندوز

نصب درایورهای سخت افزاری برای استفاده از امکانات کامل سیستم

نصب برنامه ی عمومی و تخصصی 

شما می توانید به کلیک بر روی لینک های بالا ادامه فرایند نصب را نیز با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین استفاده را از سیستم خود ببرید و حرفه ای با کامپیوتر کار کنید.

مطلب پیشنهادی

بیت لاکر (bitlocker) چیست و چگونه ی اطلاعات خود را امن کنیم

بیت لاکر (bitlocker) چیست و چگونه ی اطلاعات خود را امن کنیم می خواهیم به …