آفرود کیش | تفریحات کیش| گشتانو: رزرو تفریحات کیش|گشتانو:گردشگری در کیش

آفرود چیست؟

مقدمه و تاریخچه

مسابقات آفرود به انگلیسی: Off-roading، بیراهه نوردی، گونه‌ای از مسابقات اتومبیل‌رانی هستند که در پیست‌های دارای عوارض دشوار طبیعی (و نه همیشه در میان مناطق بکر طبیعی) برگزار می‌شوند. از نمونه‌های تکامل یافته مسابقات آفرود می‌توان به رالی داکار اشاره کرد.

آفرود پیمودن جاده­های پر پیچ وخم، خاکی و دارای موانع طبیعی است  و توسط اتومبیل هایی که توانایی این کار را دارا هستند (دو دیفرانسیل)  انجام می شود و به دو صورت تفریح (طبیعت گردی) و مسابقات اتومبیل رانی دنبال می شود. این رشته در ایران از همان زمان تولید خودروهای به اصطلاح همه جارو، یعنی بعد از جنگ جهانی دوم وجود داشت. اما در اواخر دهه 80 شمسی این جریان شدت گرفت و جوانان کشور به این ورزش اشتیاق پیدا کردند.

آفرود چیست؟

هرفردی برای زمان تفریح خود برنامه های مختلفی دارد و سعی می کند زمان خود را صرف کارهایی کند که بیشتر به آن علاقه مند است. بعضی سعی می­کنند اوقات فراغت خود را در کنار خانواده سپری کنند، گروهی دیگر ترجیح میدهند به سفر بروند و عده ای هم به ورزش و طبیعت گردی می پردازند. یکی از ورزش ها و تفریحاتی که علاقه مندان مخصوص خود را دارد و البته جز ورزش های گران هم محسوب میشود آفرود سواری است. آفرود سواری ورزشی هیجان انگیز است که به دلیل تب و تاب زیادش توانسته بین جوانان علاقه مندان فراوانی را به خود جذب کند.

کسی که به دنبال جستجو در طبیعت و کمپینگ است به دنبال مجهز کردن خودرو خود به ضروری ترین امکانات و تجهیزات برای اسقرار روزانه یا حتی هفتگی است. فردی که مشتاق است در مسابقات اتومبیلرانی این رشته شرکت کند باید به دنبال تقویت اجزای فنی  باشد و از زیبایی خودروی خود دست کشد. چون ممکن است در اولین مسابقه خودرویی برایش نماند.

آفرود چیست؟

آیا آفرود سواری ورزش است؟

اگرچه خیلی از افراد آفرود سواری را برای هیجان و تفریحش انتخاب می­کنند اما می توان این تفریح را یک ورزش هم نامید. به دلیل آن که آفرود قوانین و شرایط خاص خود را دارد و باید آن­ها را رعایت کرد. مسابقات آفرود سواری در تمام نقاط ایران برگزار می شود و در کلاس های مختلف رانندگان رقابت می کنند. فدراسیون اتومبیل رانی و جهانگردی این مسابقات را برگزار و جوایز ارزشمندی به برندگان اهدا میکند.

البته اجرای این ورزش در ایران مثل بعضی رشته های دیگر ورزشی به دلیل نداشتن امکانات کافی از جمله پیست ویژه و عدم تامین بودجه دولتی همواره با مشکلاتی روبروست. با وجود مشکلات، این رشته ورزشکاران و قهرمانان زیادی در مسابقات داخلی و بین المللی دارد که از جمله آن ها می توان از پرویز شه بخش که حضوری پرنگ در مسابقات معروف مثل رالی داکار دارد نام برد.

آفرود چیست؟

هزینه های آفرود سواری

در مورد هزینه ای که شما از صفر تا به مرحله یک آفرودر کامل باید انجام دهید نمی توان به طور قطع ابراز نظر کرد. مهم ترین نکته این است که شما برای شروع باید یک مشاور حرفه ای و متخصص داشته باشید. مشاور شما با توجه به خواسته ها و نوع نگاهی که به آفرود دارید و همچنین بودجه تان، بهترین پیشنهاد را به شما خواهد داد

هواداران و دنبال کننده های این رشته  به دو گروه  طبیعت گردی(کمپینگ)و راننده های مسابقات تقسیم می شوند که این دو گروه تفاوت های بسیاری دارند و در عین حال هر دو گروه هزینه های زیادی باید بپردازند.

برای اینکه یک آفرود سواری خوبی داشته باشید و از آن نهایت لذت را ببرید نیاز به یک خودروی دو دیفرانسیل دارید و البته تجهیزات و لوازم جانبی مورد نیاز آن ازجمله گالن بنزین،جک،بیل و…

برای این که از هزینه های این تفریح هیجان انگیز مطلع شوید باید از یک مشاور که در این زمینه تخصص دارد استفاده کنید. مهم تر از هزینه های آفورد سواری مهم این است که باید مهارت رانندگی داشته باشید تا بدون اینکه که خطری شما را تهدید کند با آن نهایت لذت را ببرید. نکته آخر اینکه با توجه به آسیب پذیرتر بودن برخورد ما با طبیعت در اینگونه تورها، رعایت اصول زیست محیطی در سفرهای سافاری سختگیرانه تر خواهد بود که از عزیزان شرکت کننده همکاری بیشتر در این موضوع را انتظار داریم.

آفرود چیست؟

آفرود طبیعت گردی

با این که آفرود سواری یک رشته ورزشی به حساب می آید ولی خیلی از جوانان این علاقه مندی را به دید مسابقه نگاه نمیکنند. آن ها معتقدند آفرود سواری یک جور طبیعت گردی حرفه ای است و سعی می کنند صرفا دل به طبیعت بزنند و از رانندگی لذت ببرند.

آفرود چیست؟

چرا آفرود:

بسیاری از کسانی که تجربه سفر با تورهای طبیعت گردی آفرود را داشته اند معتقدند هیجان و انرژی این سفر ها تا حدی است که می تواند یک ماه آن ها را سر حال نگه دارد. نکته جالب این است که هر چقدر مشکلات و دردسرهای سفر بیشتر باشد، هیجان بیشتری را به همراه دارد.

تورهای طبیعت گردی آفرود به طور معمول بین دو روزه (سبک) تا پنج روزه (سنگین) است و قوانین و اصول خاصی بر آن ها حاکم است. بسیاری از برگزارکننده های تور آفرود دارای مجوز بوده و تمام مسافران خود را بیمه حوادث می کنند. این تور ها را یک یا دو تورلیدر حرفه ای و گاهی محلی همراهی می کنند تا مسافران را در یافتن مسیر و رهایی از برخی مشکلات، از جمله گیر کردن ها یا رفع مشکلات فنی خودروها راهنمایی کنند.