آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX)

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX)

در زمان قدیم بـه کسی کـه زورخانه می رفت و میل و کبـاده می کشید می گفتند پهلوان و بـه زبـان امروزی ورزشکـار. اما امروزه بـا پیشرفت تکنولوزی، اختراع دستگاه های جدید و ابداع روش های گوناگون تشخیص اینکـه یک فرد ورزشکـار بـه چه رشته ای مشغول اســت خود بـه یک امر تخصصی تبدیل شده اســت. در این مقاله ما شما را بـا یک رشته نو پا و رو بـه رشد بـه نام تی آر ایکس (TRX) بیشتر آشنا می کنیم.

TRX یا بـه عبـارت دیگر Total Body Resistance Exercise از ورزش های رو بـه توسعه ای اســت کـه در دهه های اخیر و از سال ۱۹۹۰ بـه دنیا معرفی شده اســت.

در این روش افراد بـا اســتفاده از بندهایی کـه بـه سقف یا دیوار بسته شده اســت تمریناتی را کـه بر پایه وزن بدن و تعـادل اســت اجرا می کنند.

این تمرینات بـاعث می شود تـا بدن در شرایط مصرف انرژی و سوزاندن کـالری بیشتری در مقایسه بـا بسیاری از رشته های دیگر ورزشی گردد.

بـهبود اســتقامت عضلات یکی از نکـات مثبت در این سیستم تمرینی اســت و ریزترین و عمقی ترین عضلات بدن را تحت تـاثیر قرار می دهد.
TRX
یک فرد نظامی بـه نام ” رندی هتریک ” کـه بـا تمرینات نیروی دریایی کـه یکی از سخت ترین فعـالیت های فیزیکی و ورزشی در دنیا محسوب می گردد، آشنایی داشت

و از طرفی دیگر از محدودیت های مکـانی و عدم وجود تجهیزات ورزشی کـافی بر روی ناوگان دریایی مطلع بود،

در سال ۱۹۹۰ میلادی وسیله ای کـه پاسخگوی نیاز ها و محدودیت های فیزیکی فوق بود را ابداع کرد.

این وسیله و حرکـات ورزش قابل انجام بـا آن در سال ۲۰۰۵ میلادی بـه اوج تکـامل خود رسید.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

تی ار ایکس (TRX) قابل اجرا در همه جا

رندی هتریک

وسیله طراحی شده عبـارت بود از یک بند چتر بـازی و دو دسته کـه هیچ گونه کشی در آن بکـار نرفته و بسیار محکم و مقاوم بود و فرد بـا آویزان شدن از آن و بـا وزن بدن خود,

می توانست هرگونه حرکـات و تمرینات کـامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و بـا وزن بدن خود بـا هدف تقویت, اســتقامت, قدرت بدنی, تعـادل, انعطاف پذیری, سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی انجام دهد.

تی آر ایکس

۹طناب TRX اســتـاندارد امروزی قادر اســت وزن افراد را تـا ۲۰۰ کیلوگرم تحمل کند.

و می توان آن را در هر جایی کـه دارای نقطه اتکـای محکمی اســت، اســتفاده کرد.

تنوع الگوی حرکتی و مفیدی کـه می توان بـا این وسیله و ورزش TRX انجام داد،

آن را بـه یکی از بـهترین ورزش های بدنسازی جهان تبدیل کرده اســت.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

تمرینات این رشته در عین راحتی صاقت فرساست

تکنیک های تمرینات بـا TRX

خصوصا برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده اســت

کـه فعـالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد

و بعلت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله بـا جاذبـه زمین و حفظ تعـادل, چه شما روی عضلات پا, دست , شکم و یا کمر کـار کنید

و حرکـات اسکـات, لانز , پرس سینه و غیره را انجام دهید, در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می بـاشند, از این رو مقاومت بدن شما بسیار بـالا خواهد رفت.

مثلا وقتی شما حرکت دراز و نشست را انجام می دهید، بعلت قرار گرفتن وضعت بدنتـان, عضلات دستها و پاهایتـان نیز درگیر اســت

و این بـاعث می شود مقاومت بدن شما زیاد شود

و بـا تغییر وضعیت بدن خود بـه (جلو یا عقب ) فرد می تواند وزنه مورد اســتفاده در این وسیله را جهت عضله سازی کـاهش یا افزایش دهد .

از آنجا کـه تمرینات این رشته ورزشی بـه صورت معلق و براساس وزن بدن صورت می گیرد

دانش مربی در شناخت آناتومی حرکت و نیز مفاصل و تـاندونها و اشراف روی عضلات لازم و ضروری اســت. TRX بـه عنوان یکی از کـار آمدترین ورزشهای تناسب ادام و سلامتی در سرتـاسر دنیا شناخته شده اســت.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

تی ار ایکس (TRX) تجهیزات بسیار کمی نیاز دارد

نصب وسیله ورزشی TRX

شما درهر سطح و بـا هر شرایط سلامتی و تناسب اندامی تنها بـا یک وسیله می توانید آنرا در هر جایی نصب کنید و امکـان انجام تعداد بیشماری تمرینات ورزشی را دارید . طراحی سبک و کم حجم این وسیله اســتفاده از آن را در هر جایی از جمله پارکـها, زمین ها و سالنهای ورزشی, آتش نشانی و حتی منزل و هتل را ممکن می سازد و شما می توانید این وسیله را در هر جا از جمله تیر ساختمان , درخت, درب منزل, ستون ها و یا چهارچوب فلزی نصب کنید.

امروزه اســتفاده وسیع این وسیله ورزشی در تمام نقاط و رشته های ورزشی بسیار چشمگیر اســت چنانچه TRX برای هر رشته ورزشی بطور تخصصی, طراحی و برنامه خاص خود را دارد, از جمله رشته های تنیس – فوتبـال – بسکتبـال –قایق رانی –ورزشهای رزمی – شنا و غیره کـه بـا توجه بـه کمبود و نیاز آن رشته ورزشی, برنامه های آمادگی جسمانی آنها طراحی گردیده اســت . مثلا چنانچه می دانید تنیس بـازان بعلت نوع ورزشی کـه دارند همیشه یک سمت بدنشان از طرف دیگر ضعیف تراســت ولی بـا انجام برنامه های تخصصی مربوط بـه تنیس بـازان, آنها این مشکل را بـه راحتی حل می نمایند.

در مقایسه بـا سایر ورزشهای بـا وزن بدن مثل صخره نوردی – شنا و ژیمناســتیک ورزش TRX توانسته بـهترین جایگاه را داشته بـاشد, چرا کـه شما قادرید این تمرینات را در هر جا و هر زمان و بـا هر شرایطی بدون نیازبـه امکـانات و بدون خطراتی مانند: سقوط یا پرت شدن و یا مشکلات گرفتگی عضلانی و غیره انجام دهید. بعلت مزایای گفته شده این وسیله توانسته نه تنها بـه عنوان ورزش اصلی آمادگی جسمانی ارتش – نیروی دریایی و بـاشگاههای ورزشی مطرح بـاشد, بلکـه دربسیاری ازمشاغل از جمله مدیران و آتش نشانی ها , مدارس و امدادگران در مکـان خود, بـه عنوان بـهترین وسیله آمادگی جسمانی معرفی گردیده اســت. و بسیاری از تیم های معروف دنیا از جمله تیم فوتبـال” لیورپول” و بـاشگاهای اروپا از این وسیله اســتفاده می کنند.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

بند مخصوص تی آر ایکس (TRX)

معرفی وسیله ریپ بـه عنوان یکی از مجموعه بند های ورزشی TRX

این وسیله یکی از وسایل TRX اســت کـه شامل یک کش و میله فلزی اســت جهت یک سری تمرینات تخصصی طراحی گردیده و کمک بزرگی برای تمرینات آمادگی جسمانی بسیاری رشته ها بخصوص رزمی کـاران اســت, کـه بـا آن بسیاری تمرینات را می توان بـه راحتی و بدون خطر انجام داد. این وسیله ورزشی را می توان بصورت خصوصی و یا در کلاسهای عمومی حتی بـا موسیقی و ریتم خاص همراه بـا مربی انجام داد.

در ورزش فوق, برنامه و ستهای مشخصی در ثانیه و دقیقه از طرف مربی بـه کـار آموز داده می شود و برنامه آن بـا توجه بـه شرایط جسمانی بدنی و سنی فرد از مبتدی تـا پیشرفته بـه او داده می شود, بطوری کـه در تمام طول تمرینات, بدون نیاز بـه سایر وسایل جهت انجام تمام مراحل آمادگی جسمانی از جمله گرم کردن, حرکـات مقاومتی و در پایان نیز بـا حرکـات کششی, موجب سرد کردن بدن و انعطاف پذیری می گردد.

تمرینات کششی TRX انعطاف پذیری و قدرت تحرک بدن را بـهبود می بخشد وشما می توانید حرکـات کششی را در هردو حالت پویا و ایستـا بر روی عضلات و تـاندون ها قبل و بعد از تمرینات انجام دهید و دیگر نیازی بـه کسی, برای کشش بدن خود ندارید. چنانچه تمام حرکـات کششی را می توانید بـه تنهایی و بـا یک وسیله انجام دهید و بدین وسیله از خطرات احتمالی در ورزش جلوگیری کرده و حرکـات بدون درد را از طریق طیف وسیع و کـاملی از حرکـات توسعه دهید.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

تی آر ایکس (TRX) باعث افزایش انعطاف بدن می شود

مزایای تمرینات ورزش TRX

– طراحی سبک و کم حجم

– نصب آسان و راحت در هر مکـان و زمان

– هر گونه تمرینات و حرکـات لازم برای آمادگی جسمانی بدون نیاز بـه سایر وسایل

– همزمانی تمرینات و حرکـات بطوری کـه در هر حرکت کل بدن درگیر اســت

– بـهبود , تعـادل, انعطاف پذیری, چابکی, مقاومت و اســتقامت بدن بـا یک وسیله در یک زمان

– بـه حرکت درآوردن عضلات اصلی و عضله های جانبی و کوچک

– اســتفاده از وزن بدن در تمرینات و کـاهش خطرات گرفتگی عضلات و مفاصل

– امکـان اســتفاده برای هر گروه سنی, جنسی , سلامتی بدن وهر میزان آمادگی جسمانی افراد عـادی و ورزشکـاران حرفه ای

– برنامه های تخصصی برای ورزشکـاران حرفه ای و رشته های ورزشی تخصصی

تکنیک های تمرینات بـا TRX خصوصا برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده اســت کـه فعـالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد و بعلت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله بـا جاذبـه زمین و حفظ تعـادل, اگر شما روی هر قسمتی از بدن کـارکنید اعم از عضلات پا, دست , شکم و یا کمر و همچنین حرکـات اسکـات, پرس سینه, و غیره را انجام دهید, در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می بـاشند, از این رو مقاومت بدن شما بسیار بـالا خواهد رفت.

بعلت آویزان شدن از بند و حفظ تعـادل، شما کـالری زیادی را کـه از 300 تـا 1000 کـالری در یک جلسه تمرینی اســت را بـا توجه بـه نوع برنامه می سوزانید و در حرکـات ابتدایی بـا TRX کـه بـا سرعت بـالا طراحی شده می توانید, بدن خود را گرم کرده و چابکی زیادی داشته بـاشید, همچنین از طرفی در حرکـات پایانی, می توانید از حرکـات کششی اســتفاده کنید،بـه خاطر حرکـات کششی، بدنی انعطاف پذیرتر خواهید داشت .این وسیله ورزشی تمام شرایط مهم کـه در آمادگی جسمانی لازم اســت را از جمله (اســتقامت, مقاومت, چابکی, انعطاف پذیری و تعـادل) را در یک زمان دارا اســت.

در تمرینات بـا این وسیله ورزشی شما از نیروی جاذبـه و حرکت اســتفاده می کنید تـا بتوانید ازعضلات خود برای تغییرات در کل بدن کمک بگیرید. تمرینات بـا TRX قدرت و تعـادل را یکجا انجام می دهد وسیستم عصبی بدن را کمک می کند, کـه شما خیلی سریع بدن خود را شکل داده و بـه نتیجه برسید .

TRX یعنی همزمانی سه فاکتور: تعـادل – انعطاف پذیری – اســتقامت و مقاومت بدن

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

تی آر ایکس (TRX) باعث افزایش استقامت و قدرت می شود

تمرینات TRX مناسب کدام دسته از افراد اســت؟

رشته تی آر ایکس بیشتر مناسب افراد ۲۰ تـا ۴۵ سال است. در واقع برای انجام تمرینات TRX بدن بـاید قدرت و اســتقامت لازم برای تحمل فشار ناشی از تمرینات را داشته بـاشد.

در رابطه بـا تی آر ایکس افرادی کـه مبتدی هستند و توان جسمانی بـالایی ندارند ،بـهتر اســت ابتدا بـا تمریناتی مثل پیلاتس شروع کنند و بعد از آشنایی بـا بعضی قواعد و اصول اولیه و بـا آمادگی بـالاتر وارد رشته تی آر ایکس شوند تـا بتوانند بـهتر و آسان‌تر تمرین کنند.

تمرینات تی آر ایکس برای افرادی طراحی شده کـه در وضعیت متوسط و بـالاتری از لحاظ قدرت بدنی و انعطاف پذیری قرار دارند، بـه یاد داشته بـاشید خالق این نوع تمرینات خود یک مامور دوره دیده نیروی دریایی آمریکـا بوده اســت.

توصیه‌ای کـه توسط مربیان بـا تجربـه بـه متقاضیان این تمرینات ورزشی می شود این اســت کـه ابتدا یک جلسه در کلاس شرکت کنند و وضعیت بدنشان را بسنجند و بـا توجه بـه توان خودشان برای چند روز در هفته تمرین تصمیم گیری کنند. تمرینات TRX از جمله تمریناتی اســت کـه در صورت عدم رعـایت اصول صحیح ورزشی، احتمال آسیب دیدگی طی انجام تمرینات بیشتر از سایر رشته های ورزشی اســت.این تمرینات نیازمند آمادگی جسمانی در سطح قابل قبولی اســت و افراد آماتور و کسانی کـه تـازه تصمیم بـه ورزش کردن گرفته اند، بـهتر اســت در انتخاب مربی خود دقت بسیار زیادی بـه خرج دهند. چرا کـه احتمال آسیب دیدگی های ورزشی و گرفتگی عضلات درگیر در هنگام انجام تمرینات بـا وجود مربی مجرب بسیار کمتر می شود.

درصورتیکـه فردی مدت طولانی تمرین و فعـالیت ورزشی نداشته بـاشد ۲ روز در هفته را برای شروع توصیه می‌کنیم ولی در صورتیکـه فرد آمادگی جسمانی مناسبی داشته بـاشد ۳ روز در هفته تمرین نتیجه بـهتری خواهد داشت.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

تی آر ایکس (TRX) ورزشی مناسب بانوان

موارد قابل اهمیت: کلاس های TRX همراه بـا وقفه هایی از تمرینات غیرکششی نظیر تمرینات نردبـان سرعت و چرخش کتل-بل همراه اســت، کـه بـا توجه بـه این نکته می توان اذعـان داشت کـه این تمرینات در واقع نمونه ای از تمرینات قدرتی-هوازی اســت. همچنین، بـا حضور نمونه ی کوچک ۱۶ نفری افراد نتـایج این پژوهش قابل تعمیم بـه جمعیت های بزرگ تر نمیبـاشد.

بـا این وجود، درصورتی کـه بـه خاطر تردید دربـاره ی اثربخشی تمرینات TRX از آنها اجتناب می کنید بـاید بدانید کـه این تمرینات دارای اثربخشی بـه سزایی می بـاشند.

برخی از افراد از تمرینات کششی بـه دلایل زیر انتقاد می کنند: ۱) وزن بـالایی را بـایستی بلند کنید/بکشید/هل دهید . ۲) این تمرینات نیازمند قدرت عضلانی و تعـادل بـالایی هستند، کـه ممکن اســت بدون پیروی از دستورالعمل ها منجر بـه ایجاد آسیب گردند.

اما هیچ یک از این عوامل، دلیل مناسبی برای اجتناب از TRX ناســت: افرادی کـه دربـاره ی نحوه ی درست تمرین و میزان چربی سوزی مناسب آگاه نیستند احتمالا طی این تمرینات دچار مشکل خواهند شد. اما کـار کردن بـا یک مربی ورزیده مانع پیش آمد چنین مشکلاتی خواهد شد. کـار بـا TRX دربرگیرنده ی مزایای زیر اســت: ” هنگامی کـه مجبور بـه نگه داشتن وزن خود در فضا می شوید قابلیت های کـاربردی نظیر تعـادل و ثبـات مرکزی خود را تقویت خواهید کرد. (شما همچنین قادر بـه اســتفاده از یک مربی برای یاد گرفتن حالات مختلف یوگا نیز خواهید بود).

برای وزنه برداران قدرت مندی کـه تصور می کنند این کـار بسیار ساده اســت بـاید چنین گفت کـه، هنگام بـه چالش انداختن عضلات خود بـا وزن بدن، می توانید بـه توانایی های جسمانی خود پی ببرید: “این امر بـه معنای بـاز بودن دسـت شما در تغـییر شـدت تمریـنات اســت”. تنها بـا تغیـیر حالت بدن، شما قادر بـه کـاهـش یا افزاش نسـبت وزن بدنـتـان بـا نیروی جاذبـه خواهـید بود”.

آشنایی با رشته پر طرفدار تی آر ایکس (TRX), مجله اینترنتی چارگوشه

اجرای حرکت های یوگا با بند تی آر ایکس (TRX) 

مطلب پیشنهادی

تیپ بدنی مزومورف (mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی, مجله اینترنتی چارگوشه

تیپ بدنی مزومورف (mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی مزومورف (mesomorph) رژیم غذایی و برنـامه تمرینی تیپ بدنی مزومورف (mesomorph) دارای اســتخوان …