آبگرم لاویج (روستای لاویج)

چـشـمـه‌های آبگرم مناسب آنهایی‌ست که به امید تسکین دردهای مفصلی و روماتیسمی یا مشکلات پوستی هستند و یکی از این چـشـمـه‌ها که با تهران فاصله چندانی ندارد، آبگرم لاویج اســت.

این آبگرم محلی اســت که هم درد و مشکلات را تسکین می‌دهد و هم از مناظر و هوای پاک و دل انگیز آن می توان لذت برد.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

یکی از جلوه‌های جذاب طبیعت لاویج، جنگل‌های انبوه و متراکم آن تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا و به خصوص درختان راش آن که یادگاری از دوره‌های گذشته جنگل‌های هیرکانی در میلیون‌ها سال قبل اســت، اســت.  رویش گیاهان و شکوفه‌های درختان در فصل بهار و تابستان همراه با عطر گل‌های وحشی و گیاهان معطر و خوشبو و چمنزارهای انبوه از گل‌های بهاری این منطقه را برای پرورش زنبور عسل و زنبورداری مساعد ساخته به طوری که عسل لاویج با عطر و طعم طبیعی از سوغات اصلی لاویج اســت و همچنین صنایع دستی که با چوب کار شده‌اند.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

از آنجایی که این منطقه از پوشش گیاهی کافی و آب فراوان برخوردار اســت دامداری نیز به عنوان شغل‌های جانبی مردم لاویج اســت و ماســت، شیر، پنیر، دوغ و کره محلی لاویج هم از شهرت و اعتبار خاصی در میان مسافران و گردشگران برخوردار اســت.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

 

آبگرم لاویج کجاســت؟

از تهران که حرکت را شروع کنیم و راه بیفتیم، ۴ ساعت بعد در روستای لاویج هستیم.  از جاده هراز به نور می‌رسیم و بعد به چمستان. در این مسیر جاده‌ای فرعی در سمت چپ می‌بینیم که به ‌طرف لاویج می‌رود. از نور تا روستا ۳۵ کیلومتر و از چمستان ۱۸ کیلومتر تا این منطقه اســت.

راه دیگر هم از جاده چالوس به نور می رویم و از آنجا، جاده نور به چمستان را ادامه بدهیم.

از چمستان که به سمت آبگرم لاویج می‌رویم، از پارک کشپل می‌گذریم. این پارک جنگلی منظره‌ چشم‌نوازی دارد و کاری می‌کند که راه کوتاه‌تر به نظر برسد.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

 

چرا آبگرم لاویج؟

روستا، میان دره‌های جنگلی کوه‌های البرز قرار گرفته و تصویر انبوه درختانی که دامنه کوه را پوشانده‌اند، بهشتی برپا کرده‌اند. آب‌ گرم در شرق منطقه، از دل زمین بیرون می‌آید. این آبگرم پر از گوگرد و املاح معدنی‌ست و تاثیر درمانی دارد، ولی خودمان را برای بوی بد و تند گوگرد هم باید آماده کنیم. گردشگران زیادی به ‌اینجا می‌آیند؛ بنابراین، دوش، اســتخر، حوضچه و وان هم در این منطقه ساخته شده.

چهار مجتمع آبگرم در روستا هست که برای زن‌ها و مردها، بخش‌های جداگانه‌ای دارد. در هر حوضچه هم تقریبا۱۰ تا ۲۰ نفر می‌توانند از آبگرم اســتفاده کنند.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

اسم مجتمع‌ها فیل سنگ، بی بن او، ایران زمین و مرکزی‌ست. آب‌شان هم از چند آبگرم تامین می‌شود، اما بی بن او و شفل از بقیه معروف‌ترند. درجه گرمی آب در اینجا حدود ۴۸ درجه سانتی‌گراد اســت و در روزهای سرد زمستان قرار گرفتن در آن حسابی می‌چسبد.

بعضی‌ها می‌گویند آبگرم روستای لاویج، ناراحتی‌های اعصاب و مشکلات پوستی را هم خوب می‌کند. آبدهی چـشـمـه‌های آبگرم لاویج حدود ۱۰۰ لیتر در ثانیه اســت.

این روستای ییلاقی مشرف به جنگل‌های انبوهی‌ست که گشت و گذار در آنها حال‌مان را از این رو به آن رو می‌کند. اگر بهار به این جنگل‌ها سر بزنیم، چـشـمـه‌های فصلی را هم می‌بینیم. درخت‌های میوه این منطقه بهار و تابستان شکوفه می‌دهند و پاییز هم به هزار رنگ درمی‌آیند.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

 

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین فصل سفر به یک منطقه ییلاقی‌ست. اما وقتی پای آبگرم به‌میان بیاید،‌ اوضاع متفاوت می‌شود. رفتن به چـشـمـه‌های آبگرم در هوای خنک یا سرد، بسیار لذت‌بخش اســت. ضمن اینکه جنگل هم  در پاییز خیلی دیدنی‌ می‌شود.

اقامت در لاویج

اقامت در لاویج خیلی کار پیچیده‌ای نیست. در کنار آبگرم، مسافرخانه و سوئیت به راحتی پیدا می شود. مسافران شمال همیشه می‌توانند  گزینه ویلای اجاره‌ای را انتخاب کنند.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

 

جاذبه‌های نزدیک

فیل سنگی: یکی از جاهای دیدنی روستا، سنگ بزرگی‌ست که شبیه فیل نشسته به‌نظر می‌رسد. به همین دلیل هم به فیل سنگی معروف شده. از حوضچه‌های آبگرم که قدم‌زنان راه بیفتیم،‌ ۱۰دقیقه جلوتر فیل‌ سنگی را می‌بینیم.

آبشار حرام او: نمی‌شود تا لاویج برویم و “آبشار حرام او” را نبینیم. آب این آبشار از جایی می‌آید که حرم امام‌زاده‌ای در آن دفن اســت. او هم در لهجه‌ محلی کنایه از آب دارد و به همین دلیل هم اسم آبشار را حرام او گذاشته‌اند. بلندی این آبشار ۱۵ متر اســت.

پارک جنگلی کشپل: در میانه راه چمستان به لاویج، پارک جنگلی کشپل را می‌بینیم. اگر دل‌مان برای سرسبزی شمال تنگ شد و جای خنک و باصفایی خواســتیم، یک روز را هم در این جنگل می‌توانیم بگذرانیم. می‌توانیم بعد از سر زدن به آبگرم، به جنگل کشپل بیاییم و چادر بزنیم. امکاناتی مثل آلاچیق و سرویس بهداشتی هم در اینجا هست.

دریاچه الیمالات: دریاچه الیمالات در ۲۸ کیلومتری روستای لاویج واقع شده. الیمالات یکی از زیباترین دریاچه های ایران اســت و امکان قایق‌سواری هم در آن هست.

جوربند: یکی دیگر از روستاهای توریستی این اطراف هم جوربند اســت که تا الیمالات نیم ساعت فاصله دارد. ویلاهای زیادی اینجا ساخته شده، اما جوربند را به دریاچه مصنوعی و پارک‌های جنگلی‌اش می‌شناسند.

میرخمند: روستای ییلاقی میرخمند حوالی چمستان قرار گرفته و تابستان‌های بسیار خنک و مطبوعی دارد. سه طرف آن به کوه می‌رسد و یک طرفش به دره. تعداد زیادی هم درخت میوه و چـشـمـه‌های فصلی در این منطقه وجود دارد.

آبگرم لاویج (روستای لاویج)

مطلب پیشنهادی

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble)

هتل حبابی یا ۵ میلیون ستاره ایسلند (۵Million Star Hotel by Bubble) امروز تصمیم گرفتیم …